HPV – Smear

  Smear testi, günümüzde rahim ağzı kanserinin erken dönemde teşhis edilmesinde en önemli testlerden biridir. Özellikle HPV virüsü ile enfekte olmuş kadınlarda, düzenli yapılan smear testleri sayesinde kanser riskinin kontrol altına alınması mümkündür.

  Rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık %70’den fazlası, HPV virüsünden kaynaklanır. HPV virüsü, genital bölgede siğil oluşturmasıyla bilinen, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Vücuda girdikten sonra, siğiller tedavi edilse bile, virüs etkinliğini devam ettirir. Bu nedenle HPV ile enfekte olan kadınların, 6 ayda 1 düzenli smear testi yaptırması gerekir.

  Smear yani PAP – Smear testi hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. İstanbul’da smear testi ve jinekolojik muayene için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Smear (PAP – Smear) Testi Nedir?

  PAP – Smear testi, ilk olarak 1930’lu yıllarda keşfedilen bir testtir. Bugün ise jinekolojik muayenelerin oldukça önemli bir parçasıdır. Smear testi; vajinadaki lezyonları, kanser öncüsü hücreleri ve bu lezyonların yoğunluğunu gösteren bir testtir. Kanseröz hücrelere dair ilk ve erken bulguları verdiği için oldukça önemlidir. Özellikle HPV’li hastaların tedavi sürecinde, 6 ayda 1 uygulanır ve olası kanser şüphesinin takip edilmesini sağlar.

  HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

  HPV; cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve kadınlarda rahim ağzı kanserinin en büyük nedenidir. HPV, genital bölgede siğillere neden olur. Bu siğiller genellikle zararsızdır. Yalnızca genital bölgenin görünümünü olumsuz etkileyebilir; sürtünme sonucu rahatsızlığa neden olabilirler. Ancak HPV vücutta etkinliğini devam ettirdiği sürece, vajinal dokuları değiştirebilir. Bunun sonucunda rahim ağzı kanseri oluşabilir. HPV’nin bazı türleri yüksek; bazı türleri ise düşük kanser riski taşır. Kansere neden olan ve en yaygın görülen HPV türleri 16 ve 18’dir. Bu nedenle bu hastalarda, rahim ağzı kanseri riskinin ve virüsün aktifliğinin düzenli bir şekilde takip edilmesi şarttır.

  Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear testi, genellikle rutin jinekolojik muayeneler sırasında yapılan bir testtir. Yaklaşık 1 – 2 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulama sırasında ise hiçbir acı ya da ağrı hissedilmez. Hasta, jinekolojik muayene için muayene masasına yatırılır. Vajina, spekulum ile genişletilir. Vajinal dokular kontrol edildikten sonra, özel bir fırça yardımı ile sürüntü örneği alınır. Sürüntü örneği laboratuvar ortamında incelenir ve doktora bildirilir. PAP Smear testinden önceki 24 saat içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi ya da vajinal bölgenin krem vb. ürünlerle temas etmesi ise tavsiye edilmez.

  Smear Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

  Smear testi sonuçları; kanserin ilerleme durumunu ve türünü göstermez. Ancak vajinada kanser öncüsü dokuların olup olmadığını ve bunların risk kategorilerini belirler. Bu nedenle rahim ağzı kanserinin tanısında ilk aşamadır diyebiliriz.

  Smear testi sonuçlarında;

  ASCUS nedeni bilinmeyen, atipik hücreleri ifade eder. Yani vajinada çeşitli lezyonlar görülmüştür. Ancak bu lezyonların detaylı yöntemlerle tanımlanması gerekmektedir. Bu durumda, doktor genel değerlendirmesine de bakarak, takip tavsiye edebilir. Ya da vajinal dokular kolposkopi ile incelenebilir.

  LSIL düşük dereceli lezyonları ifade eder. Bu durumda lezyonların varlığı kesindir ve mutlaka kolposkopi ile detaylı inceleme yapılmalıdır. LSIL sonuçları çoğu zaman kanser öncesi lezyonları tanımlar. Bu, kanser varlığı demek değildir. Ancak kanserin habercisidir. Bu nedenle düzenli takip şarttır.

  HSIL yüksek dereceli lezyonları ifade eder. Bu nedenle biyopsi ile doku örneği alınması gerekebilir.

  Adekarsinom rahim ağzı kanserini ifade eder.

  Smear Testi Güvenilir Midir?

  Smear testi, hem uygulanışı hem de sonuçları açısından oldukça güvenilir bir testtir. Kanserin esas değerlendirmesi çoğu zaman kolposkopi ile yapılır. Ancak kolposkopi yapılması için öncelikle smear testinde anormal lezyonların tespit edilmesi gerekir.

  Smear Testi Ne Sıklıkla Yapılır?

  Üreme çağındaki her kadına, özellikle aktif cinsel hayatı varsa, yılda 1 jinekolojik muayene yapılması gerekir. Bu düzenli kontroller sırasında smear testi de yapılır. Ancak HPV hastalarında, kanser riski daha yüksek olduğu için bu süre daha kısadır. HPV olan kadınların 6 ayda 1 mutlaka smear testi yaptırması gerekir.

  İstanbul HPV – Smear Testi

  HPV, günümüzde birçok kadının sağlığını tehdit eden bir virüstür. Bu nedenle HPV’ye karşı bilinçli olmak ve önlemleri almak çok önemlidir. Smear testi, alınacak bu önlemlerin de başında gelir. İstanbul’da, birçok farklı sağlık merkezinde, kadın doğum uzmanları tarafından, smear testi yapılmaktadır.

  Smear testi ve jinekolojik muayene fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi