Kapalı Rahim Ameliyatı İstanbul

  Kapalı rahim ameliyatı; başta rahmin alınması olmak üzere, rahimdeki birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ameliyat yöntemidir. “Laparoskopi” olarak bilinen yöntemle yapılan kapalı rahim ameliyatları, hastanın kısa sürede günlük yaşamına dönmesini sağladığı için günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Hatta kadın doğum alanında, açık ameliyat tekniğine olan ihtiyacı tamamen bitirmiştir diyebiliriz.

  Kapalı rahim ameliyatlarının en çok uygulandığı işlem ise “laparoskopik histerektomi” olarak adlandırdığımız, rahmin alınması işlemidir. Yazımızın devamında, kapalı yöntem ile yapılan rahim ameliyatı ve avantajları hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. Kapalı rahim ameliyatı İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Nedir?

  Laparoskopi; derin kesiler yapılmadan, yalnızca karın bölgesine açılan birkaç küçük kesiden yapılan cerrahi işlemlerdir. Laparoskopinin en sık kullanıldığı alanlardan biri de kadın hastalıkları ve doğumdur. Özellikle rahim içerisindeki yapışıklığı gidermek, büyük boyutlu miyomları çıkarmak ve rahmin alınması için en çok tercih edilen ameliyat yöntemidir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı rahim ameliyatı; genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle ameliyat sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem sırasında “laparoskop” adı verilen, ucunda ışık kaynağı olan, mikro kameralar kullanılır. Bu kameralar, karın bölgesinin içini net bir şekilde gösterdiği için büyük kesiler yapılmasına ve rahmin tamamen açılmasına gerek kalmaz. Laparoskopu karın bölgesine göndermek için ise karın bölgesine ince bir kesi yapılır. Görüntüleme sırasında cerrahi işleme devam edebilmek için bu kesinin yanına birkaç tane daha ince delik açılır. Bu bölgeden, uygun tekniklerle cerrahi müdahale yapılır.

  Günümüzde, rahim alma ameliyatlarının neredeyse tamamı bu yöntemle yapılmaktadır. Yapılan kesilerden, rahim güvenli bir şekilde çıkarılmakta ve işlem sonlandırılmaktadır.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Kapalı rahim ameliyatı; yapılacak işlemin komplikasyonuna göre değişmektedir. Rahim içi yapışıklıkların giderilmesi ve rahmin alınması, farklı uzunlukta sürebilir. Aynı zamanda ameliyat sırasında ortaya çıkan komplikasyonlar da kapalı rahim ameliyatı süresini uzatabilir. Ancak genel olarak rahmin alınması 30 – 45 dk arasında sürer diyebiliriz. Anestezi yapılması, hastanın anesteziden uyanması ve kendine gelmesi ile birlikte bu süre yaklaşık 1,5 – 2 saati bulabilir.

  Rahmi Alınan Kadın Adet Görür Mü?

  Rahim alındıktan sonra, yeniden adet görülmez. Kadın doğurganlığını kaybeder. Bu nedenle rahim alma, çoğunlukla ileri yaşta, yeniden bebek sahibi olmayı düşünmeyen hastalarımızda tercih edilmektedir. Ancak rahim kanseri vb. durumlarda, genç hastalarımıza da rahim alma ameliyatı yapılabilmektedir.

  Rahim Ameliyatı Sonrasında Kanama Olur Mu?

  Rahim alma ameliyatından sonra az miktarda kanama olabilir. Kişinin yapısına göre bu kanama 1,5 ay kadar devam edebilir. Ancak kanamanın miktarı fazla değildir. Genellikle günlük ped kullanmak yeterli olur. Kanamanın aşırı olması durumunda ise kişinin zaman kaybetmeden doktoruna başvurması tavsiye edilir.

  Kapalı rahim ameliyatından sonra;

  • Enfeksiyon riski düşüktür. Çünkü büyük yaraların iyileşmesi beklenmez. Ancak yine de enfeksiyon riskine karşı dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle hastanın kişisel temizliğine özen göstermesi; tuvalet temizliğini vajinanın ön bölgesinden arkaya doğru yapması gerekir.
  • Kapalı rahim ameliyatından sonra iyileşme süresi kısadır.
  • Büyük kesiler yapılmadığı için ameliyat izi kalmaz.
  • İyileşme sürecini rahat geçirebilmesi için kişinin rutin kontrollerini aksatmaması ve doktorun reçete ettiği ilaçları eksiksiz kullanması gerekir.

  Rahim Alma Ameliyatı Riskli Midir?

  Kapalı yöntemle yapılan rahim ameliyatlarında risk çok daha düşüktür. Çünkü açık ameliyat yöntemiyle yapılan rahim ameliyatlarında, rahim içi yapışıklık oluşma riski vardır. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarda bu risk oldukça düşük olsa da doktorun deneyimi oldukça önemlidir. Eğer dikkatli bir şekilde, uzman bir hekim tarafından yapılırsa, kapalı rahim ameliyatının riski oldukça azdır.

  İstanbul Kapalı Rahim Ameliyatı Fiyatları

  Kapalı rahim ameliyatı, hem hasta hem de doktor açısından oldukça konforlu bir ameliyat yöntemidir. Özellikle rahmi alınacak hastalarda, iyileşme sürecini oldukça kısaltmaktadır. Kapalı rahim ameliyatında fiyatları ise yapılacak işlemler belirler. Bu nedenle her hastamız için farklı ameliyat fiyatları söz konusu olacaktır.

  Kapalı rahim ameliyatı fiyatları İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi