Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı İstanbul

  Yumurtalık kistleri, birçok kadında görülebilen, büyüdükçe ise üreme ile ilgili sorunlara neden olabilen kistik yapılardır. Yumurtalık kistlerinin bir bölümü, içi su dolu keseciklerdir. Bunlar genellikle adet dönemlerinden önce ortaya çıkar ve adet kanamasının bitmesiyle, kendiliğinden yok olurlar. Ancak içi yağ dolu, sert yapıdaki yumurtalık kistleri kadın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu kistlerin, ameliyat ile çıkarılması gerekebilir. Yumurtalık kistlerinin çıkarılmasında en çok tercih edilen ameliyat yöntemi ise kapalı ameliyat yöntemidir.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri, her kadında görülebilir. Birçoğu iyi huyludur ve kansere dönüşmez.

  Özellikle adet dönemlerinden önce, yumurtalıklarda içi su dolu kist kesecikleri oluşur. Bu oldukça normal bir durumdur ve adet bitiminde bu kistler de kaybolur. Ancak bazı yumurtalık kistlerinin içi yağ ya da farklı sıvılarla doludur. Bunlardan en bilindik olanı çikolata kistleridir. Çikolata kistlerinin büyük bir bölümü endometriozis adı verilen rahatsızlık nedeni ile oluşur. Endometriozis, rahim içerisinde bulunan endometrium sıvısının rahim dışına taşması nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri, genellikle çok büyüyene kadar belirti vermezler. Çoğu zaman jinekolojik muayene sırasında ya da kısırlığın tanı sürecinde fark edilirler. Ancak yumurtalık kistleri büyük boyutlara ulaştığında, adet dönemi ile ilgili sorunlara (adet kanamasının miktarının artması/azalması, adetin düzensiz olması/kesilmesi) neden olabilirler. Aynı zamanda yumurtalıklardaki kistler, kadın üreme sistemini de olumsuz etkiler. Bu nedenle gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Büyük boyutlara ulaşan yumurtalık kistlerinin yaygın belirtileri;

  • Adet döngüsünün düzensiz olması
  • Adet dönemi ağrılarının normale göre şiddetli olması
  • İdrar ve bağırsak rahatsızlıkları
  • Kilo artışı
  • Bulantı, kusma
  • Vajinal akıntı ve lekelenme tarzında kanamalar
  • Şiddetli kasık ağrıları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Karında şişlik, hazımsızlık
  • Tüylenme
  • Gebelik ile ilgili sorunlar, kısırlık (infertilite)

  Yumurtalık Kistleri Kansere Dönüşür Mü?

  Yumurtalık kistlerinin yaklaşık %80 – 85’i iyi huyludur ve ergenlik dönemini tamamlayan kadınlarda görülebilir. Ancak nadiren de olsa, yumurtalıktaki kistler kanser habercisi olabilir. Bu nedenle kistin oluştuğu döneme, büyüme hızına ve şekline göre değerlendirme yapmak, yumurtalık kistlerini mutlaka takip etmek gerekir.

  Kanser şüphesi yaratan yumurtalık kistleri:

  • İleri yaşlarda oluşan kistler
  • Menopoz sonrası dönemde oluşan kistler
  • Mevcut kistlerin menopozdan sonra hızla büyümesi
  • Sınırları belli olmayan kist yapıları
  • Hızlı büyüyen kistler
  • Her muayenede daha fazla büyüyen kistler

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Neden Yapılır?

  Eğer yumurtalık kistleri, yukarıda saydığımız özellikte ise ameliyatla alınması en doğru karar olacaktır. Bununla birlikte iyi huylu kistik dokular da aşırı büyüdüğünde alınabilir. Çünkü bu kistler, genellikle gebe kalmayı zorlaştırır ve adet düzenini bozarak, kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Bu durumda kistlerin ameliyat ile alınması tercih edilir. Yumurtalık kistlerinin alınmasında en çok tercih edilen yöntem ise kapalı ameliyat yöntemidir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, laparoskopik ya da histeroskopik ameliyat yöntemi ile yapılabilir. Her iki yöntemde de derin ve büyük ameliyat kesileri yapılmaz. Bu nedenle açık ameliyat yönteminden farklıdır.

  Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı, bâkire olanlara da yapılabilir. Çünkü karın bölgesinden yumurtalıklara ulaşılır. Karın bölgesinden yapılan ince bir kesiden, “laparoskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir kamera sokulur. Bu kamera, rahim ve yumurtalıkları detaylı olarak ekrana yansıtır. Bir yandan da, açılan diğer birkaç küçük delikten, cerrahi uygulama yapılabilir.

  Histeroskopik yumurtalık kisti ameliyatında ise; vajina girişinden yumurtalıklara ulaşılır. Yumurtalıkları görüntülemek için, vajina girişinden, “histeroskop” adı verilen kamera gönderilir. Kamera rahim içini detaylı olarak görüntülerken, uygun tekniklerle cerrahi müdahale yapılabilir.

  İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatları, yaklaşık 30 – 45 dakika içerisinde tamamlanan, pratik işlemlerdir. Ancak uygulamanın süresi, anestezi süreciyle birlikte, 1, 5- 2 saate çıkabilir. Kapalı yumurtalık ameliyatlarının en büyük avantajı ise ameliyat sonrası iyileşme sürecini ciddi şekilde kısaltmasıdır. Büyük kesiler yapılmadığı için, karın bölgesine açılan deliklerin iyileşmesi oldukça kolaydır. Ameliyat izi kalmaz ve enfeksiyon riski minimuma iner.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi