Menopoz Tedavisi İstanbul

  Menopoz; her kadının 40’lı yaşlardan sonra yaşadığı, rahmin doğurganlığını kaybetmesiyle meydana gelen, fizyolojik değişimdir. Menopoz, tüm kadınlar için oldukça doğal bir süreçtir. Ancak menopoz döneminde yaşanan ateş basması, duygu değişimi gibi şikâyetler, her kadında farklı yoğunlukta olabilir. Ayrıca bazı kadınlar, normalden daha erken yaşta menopoza girerler. “Erken menopoz” olarak adlandırdığımız bu durum, kalp-damar hastalıkları ve kemik erimesi başta olmak üzere birçok riski de beraberinde getirmektedir.

  Yazımızın devamında; menopoz, erken menopoz ve erken menopoz tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Menopoz ile ilgili tüm merak ettikleriniz için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Menopoz Nedir?

  Menopoz; ilerleyen yaşa bağlı olarak rahmin doğurganlık özelliğini kaybetmesi ve bu süreçte yaşanan birtakım yan etkileri kapsayan, doğal bir süreçtir. Bu süreçte, yumurtalıkların faaliyeti giderek azalır. Buna bağlı olarak, östrojen üretimi de azalır. Rahim doğurganlık özelliğini yavaş yavaş kaybeder. Kadın vücudunda meydana gelen bu değişimler ise sert duygu geçişleri, sıcak basması, sık idrara çıkma ve kilo artışı gibi şikâyetlere neden olur.

  Menopoz sürecini üç ana başlık ile inceleyebiliriz:

  • Pre-menopoz: Bu dönem, menopozun ilk belirtilerini vermeye başladığı dönemdir. Adet düzensizliği ile başlayan pre-menopoz şikâyetlerine, depresif ruh hâli, terleme ve uykusuzluk da eşlik edebilir. Pre-menopoz döneminin ne kadar süreceği ise kişinin yapısal özelliklerine bağlıdır. Bazı kadınlar, yalnızca 1-2 ay bu şikâyetleri yaşarlar. Bazı kadınlarda ise yıllarca sürebilir.
  • Menopoz: Yumurtalık aktivitesinin tamamen durduğu ve adet kanamalarının kesildiği süreçtir.
  • Post-menopoz: Adet kanamaları tamamen kesildikten sonra, 1 yıl boyunca menopoz şikâyetleri devam edebilir. Şikâyetlerin şiddeti ve sıklığı giderek azalır. Post-menopoz süreci sona erdiğinde ise kadın, vücudunda yaşadığı değişimlere tamamen uyum sağlamış durumdadır.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopozun ilk belirtileri; kanamaların azalması ve düzensiz hâle gelmesidir. Menopoz süresi ilerledikçe, şikâyetler giderek artar bununla birlikte kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen diğer yan etkiler de görülmeye başlar.

  Menopoz belirtileri:

  • Aşırı terleme ve sıcak basması
  • Sık idrara çıkma, idrar kaçırma
  • Cildin kuruması ve buna bağlı olarak kırışık görünümünün artması
  • Tüylenme
  • Kilo artışı
  • Kemik erimesi (osteoporoz)
  • Ağız kuruluğu
  • Diş ve diş eti hastalıkları
  • Kalp-damar hastalıkları riskinin artması
  • Uykusuzluk
  • Cinsel isteksizlik

  Menopozda Ateş Basması Ne Zaman Biter?

  Menopoz belirtileri, her kadında farklı şiddette kendini gösterir. Bazı belirtiler, bazı kişilerde görülmeyebilir bile… Ancak menopoza giren birçok kadının ortak şikâyeti ateş basmasıdır.

  Menopoza bağlı yaşanan ateş basmalarının ne kadar süreceği ise değişkendir. Bazı kadınlar ateş basması şikâyetini yalnızca kısa bir süre hissederler. Bazı kadınlarda ise menopozdan sonra bile devam edebilir. Ancak ortalama bir süre vermek gerekirse; menopoz ateş basmalarının yaklaşık 1 – 2 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz.

  Menopoz ve Erken Menopoz Ne Zaman Başlar?

  Menopozun ilk belirtileri 40’lı yaşlardan itibaren kendini gösterebilir. Menopozun başlaması ise genellikle 50 – 51 yaşlarında olur. Ancak bazı kadınlarda, hem çevresel hem de genetik faktörlere bağlı olarak, erken menopoz görülebilir. 45 yaşın altında başlayan menopoz olguları erken menopoz kabul edilir ve kadının sağlığı için tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

  Erken menopozun başlıca nedenleri ise;

  • Ailede erken menopoz öyküsü olması
  • Yumurtalık hastalıkları ve yumurtalık kistleri
  • Sigara kullanımı
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları
  • Psikolojik nedenler (stres, kaygı, depresyon…)
  • İklimin etkisi
  • Metabolik rahatsızlıklar ve bazı ilaçların düzenli kullanımı

  Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda, 45 yaşından önce başlayan adet düzensizlikleri, sinirlilik ve ateş basması şikâyetleri erken menopoz şüphesi yaratır. Ancak kadının fizyolojisindeki başka rahatsızlıklar da erken menopoz belirtilerine neden olabilir. Bu nedenle erken menopozdan şüphelenen kadınların zaman kaybetmeden uzman bir jinekologa başvurması gerekir.

  Erken Menopozun Zararları Nelerdir?

  Erken menopoza giren kadınlarda, östrojen hormonu erkenden azalır. Oysaki kadının kemik, kalp-damar ve üreme sistemi sağlığını koruması için en az 50’li yaşlara kadar östrojen üretilmesi gerekir. Bu nedenle erken menopoz yaşayan kadınlarda kemik ve kalp-damar hastalıkları riski ciddi oranda artmaktadır.

  Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

  Hormon replasman tedavisi; erken menopoz tedavisinde kullanılan başlıca yöntemdir. Tedavinin amacı; azalan östrojenin medikal ilaçlar yardımıyla düzenlenmesidir. Böylece östrojen miktarını dengelemek ve  erken menopozun neden olabileceği ciddi sorunların önüne geçmek mümkündür.

  İstanbul Menopoz Tedavisi

  Menopoz, her kadının hayatının bir döneminde yaşayacağı, doğal bir süreçtir. Ancak bu süreci daha kolay geçirmek ve menopoz sıkıntılarını daha kolay atlatmak için bilinçli olmak önemlidir. Bunun için ise ilk aşama; menopoz belirtilerini tanımak ve zamanında fark etmektir diyebiliriz.

  50’li yaşlardaki her kadının, menopoz belirtilerini fark ettiği anda jinekologa başvurması gerekir. Bu süreçte, rutin kontroller sırasında da doktor kadına menopoz hakkında bilgi verebilir. Menopozdan kaynaklanan bacak, kas ve eklem ağrılarını azaltmak ve kemik erimesine karşı önlem almak için D vitamini desteği tavsiye edilebilir. Ayrıca, sigaradan uzak,  sağlıklı bir yaşam tarzı da menopoz şikâyetlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Pre-menopoz ve post-menopoz dönemindeki rutin kontrolleri aksatmamak da kadının bir uzmandan destek alarak, bu süreci rahat geçirmesine yardımcı olur.

  Menopoz, doğal süreci dışında, erkenden gerçekleştiğinde ise mutlaka tedavi gerekir. İstanbul’da erken menopoz tedavisi ve menopoz hakkında ayrıntılı bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi