Plasenta Previa ve Plasenta Akreata

  Plasenta previa ve plasenta ekreata, doğum sırasında annenin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atan, plasentanın yerleşim bölgesindeki sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıklardır. Genellikle doğum sırasında fark edilirler. Bu nedenle tedavi de doğum anında yapılır. Plasenta akreata ve plasenta previa, erken dönemde fark edilse bile, tedavi için yapılacak pek bir şey yoktur. Eğer gebelik esnasında tanı konulursa, doğumun sezaryenle yapılması ve annenin yaşayacağı kanamanın uygun yöntemle durdurulması gerekir.

  Yazımızın devamında plasenta previa ve plasenta akreata hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul plasenta anomalileri ve tedavisi için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreata Nedir?

  Plasenta previa; plasentanın yanlış bölgeye yani rahmin alt kısmına yerleşmesi ve sonucunda doğum kanalının kapanmasıdır. Plasenta, bebeğin gebelik süresince beslendiği dokudur. Doğum anında rahmin gerisine doğru çekilir ve rahim kanalı sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlanabilir. Ancak plasentanın aşağıda olması vajina girişini kapatır ve doğumu engeller.

  Plasenta akreata ise plasentanın rahim duvarına derin olarak tutunması yani yapılması anlamına gelir.

  Plasenta akreata ve plasenta previa, oldukça nadir görülen rahatsızlıklardır. Bazı hastalarda her iki durum birlikte görülebilir. En büyük riski; doğum sırasında aşırı kanamaya neden olması ve kanama nedeniyle annenin sağlığını riske atmasıdır.

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreata Neden Olur?

  Plasenta akreatanın nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, genellikle çok sayıda doğum yapmış ve birden fazla sezaryen doğum yapmış kadınlarda görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

  Plasenta previanın yaygın nedenleri ise;

  • Miyoma uteri
  • Annenin 35 yaş ve üzeri olması. (Annenin yaşı arttıkça risk de artar.)
  • Önceki gebeliklerde de plasenta previa yaşanmış olması
  • Düşük ve kürtaj öyküsü
  • Rahim ameliyatları
  • Sigara kullanımı

  Plasenta Akreata ve Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

  Plasenta akreata ve plasenta previa genellikle gebelik sırasında belirti vermez. Ancak gebeliğin son trimesterında ağrısız vajinal kanamalar görülebilir.

  Bazı olgularda, ultrason görüntülemeleri sırasında plasentanın lokalizasyonu takip edilirse, tanı konulabilir. Bu nedenle gebelik sürecinde yapılan ultrason görüntülemelerinde detaylı inceleme oldukça önemlidir.

  Plasenta Akreata ve Plasenta Previa Riskleri Nelerdir?

  Plasenta akreata ve plasenta previa anne ve bebek açısından ciddi risklere neden olabilir.

  Bu rahatsızlıklar, doğum esnasında aşırı kanamaya neden olur. Kanama, annenin hayatını riske atar. Aynı zamanda plasenta akreata durumunda plasentanın aşırı yapışık olması, diğer iç organlara da zarar verebilir. Bebek için en büyük riski ise erken doğum ve buna bağlı oluşacak sağlık sorunlarıdır.

  İstanbul Plasenta Akreata ve Plasenta Previa Tedavisi

  Plasenta akreata ve plasenta previa, çoğu zaman doğum anında fark edilen rahatsızlıklardır. Fark edildiğinde ise aşırı kanama söz konusudur. Bu nedenle tedavi sürecinde oldukça dikkatli olmak gerekir. Öncelikle doktorun durumu hızlı bir şekilde algılaması ve uygun tedavi yöntemini hızlı bir şekidle belirlemesi gerekir. Bu süreçte yapılacak yanlış hamleler, kanamanın artmasına ve annenin ciddi risklerle karşı karşıya gelmesine neden olabilir. Plasenta previa ve plasenta akreata olduğu saptanan normal doğumlarda, hızlı bir şekilde sezaryen doğuma geçiş yapmak gerekir. Eğer tıbbî müdahaleler yetersiz kalırsa, histerektomi (rahmin alınması) gerekebilir. Rahim alındığında kanama duracak, dolayısıyla oluşabilecek riskler minimuma indirilecektir.

  Plasenta anormalliklerinin tedavisinde doğru gözlem ve hızlı karar verme becerisi oldukça önemlidir. Bu nedenle gebeliğin başından sonuna, süreci doğru takip edecek ve kanama anında doğru yönlendirmeyi yapacak doktorların deneyimi, anne ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

  İstanbul plasenta previa ve plasenta akreata tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi