Over (Yumurtalık) Kanseri

  Over yani yumurtalık kanseri; kadınlarda yumurta üretiminden sorumlu bölgede görülen kanserdir. Genellikle tedavi edilebilir. Ancak erken teşhis oldukça önemlidir. Çünkü yumurtalık kanseri geç teşhis edilir ve hızlı yayılır. Başlıca belirtileri adet ve bağırsak düzeni ile ilgili sorunlar olan over kisti çoğunlukla orta yaş ve üzeri dönemde ortaya çıkar. Tedavi sürecinde ise hem kemoterapi hem de cerrahi birlikte kombine edilebilir.

  Over (Yumurtalık) kanseri tedavisi İstanbul için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir ve yazımızın devamında bu konuda tüm detayları bulabilirsiniz.

  Over (Yumurtalık) Nedir?

  Yumurtalık, kadınlarda en sık kist, miyom ve polip görülen yapılardan biridir. Üreme çağındaki her kadında yumurtalık kistleri oluşabilir. Bu kistler, çoğu zaman iyi huyludur. Nadiren kötü huylu dokulara dönüşürler. Ancak yine de kistlerin düzenli olarak takip edilmesi, büyüme hızlarının ve şeklinin düzenli olarak takip edilmesi önemlidir. Çünkü, tıpkı rahim ağzı kanserinde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de düzenli kontrol ile erken teşhis mümkündür.

  Yumurtalık Kanseri Nedir?

  Yumurtalık bölgesinde iyi ya da kötü huylu kistik yapılar olabilir. Yumurtalıklarda görülen kistlerin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur. Kötü huylu kitlelerin ise görülme olasılığı yaklaşık %2’dir. Kadınlarda teşhis edilen yumurtalık kanserlerinin büyük bir çoğunluğu ise “epitelyal over”dir. Yumurtalık kanseri, erken tanısı konulduğu takdirde tedavi edilebilir. Ancak kolay yayılan bir kanser türüdür. Bu nedenle yumurtalık kanserinin tedavisinin zorlaştığı nokta metastaz aşamasıdır.

  Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kanseri, erken evrelerde hiçbir belirti vermeyebilir. Bu nedenle tanısı zor olabilir. Ancak kadın düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırırsa, tanı süreci de daha kolay olacak ve yumurtalık kanserini diğer iç organlara sıçramadan teşhis etmek mümkün olabilecektir.

  Yumurtalık kanserinin en belirgin özelliği; karında şişkinliğe ve bağırsak hareketlerinde değişikliğe neden olmasıdır. Yaygın belirtiler:

  • Kabızlık ve bağırsak hareketlerinin yavaşlaması
  • Sık idrara çıkma isteği
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Mide krampları
  • Nedeni bilinmeyen vajinal kanama
  • Kasıkta dolgunluk hissi ve ağrı
  • Mide bulantısı ve hazımsızlık

  Yumurtalık Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

  Yumurtalık kanserine dair ilk şüpheler jinekolojik muayenede oluşabilir. Ultrason görüntülemelerinde, yumurtalıklardaki patolojiler görüntülenebilir. Bu süreçte, kan testlerinden de yardım alınabilir. Kanda CA 125 değerinin yüksek olması, çoğu zaman kansere işaret eder. Bununla birlikte histeroskopi adını verdiğimiz, modern tanı ve tedavi yöntemi sayesinde de kanser teşhisi konulabilir. Histeroskop adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir cihazla rahim görüntülenir. Detaylı görüntüleme yapıldıktan sonra, cerrahi uygulama da yapılabilir. Bu nedenle yumurtalık kanserinin tedavisinde pratik bir seçenektir.

  Yumurtalık Kanseri Nereye Sıçrar?

  Yumurtalık kanseri, metastaz olasılığı yüksek olan bir kanser türüdür. Bu nedenle de tedavisi, üreme sistemindeki diğer kanser türlerine göre daha zor sayılır. Kanser ilk evrede sadece yumurtalıkları etkiler. Ancak ileri seviyelerde rahme ve mesaneye yayılabilir. İlerledikçe lenf bezlerini de sararak, karaciğere ve akciğere kadar ulaşabilir.

  Yumurtalık Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

  Yumurtalık kanserinin tedavisinde en çok tercih edilen yaklaşım cerrahi ve kemoterapi sürecinin kombine edildiği yaklaşımdır. Histerektomi yani rahmin alınması, yumurtalık kanserini engellemenin en etkin yoludur. Özellikle orta yaş ve üzeri hastalarımızda, doğurganlığın kısa zaman sonra biteceği de göz önünde bulundurularak, ilk başvurulan tedavi histerektomidir. Günümüzde, kapalı yöntemle yapılan histerektomi ameliyatları sayesinde, hastaların ameliyat sonrası günlük yaşama dönmeleri de daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda riskleri de açık ameliyata göre daha azdır. Özellikle enfeksiyon riski minimuma iner. Ameliyat süreci tamamlandıktan sonra, doktorun değerlendirmesine göre, aralıklarla kemoterapi tedavisine devam edilir.

  İstanbul Yumurtalık (Over) Kanseri Tedavisi

  Yumurtalık kanserinin tanı ve tedavi sürecinde doktorun uzmanlığı oldukça önemlidir. Çünkü kanseri tanımak ve kişinin yaşına, genel sağlık durumuna uygun tedavi planını çizmek oldukça önemlidir.

  Yumurtalık kanseri İstanbul hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi