Kolposkopi İstanbul

  Kolposkopi; özellikle rahim ağzı kanserinin ve kanser öncesi lezyonlarının (CIN 1, 2, 3) tanı sürecinde oldukça önemli olan, rahim ağzı ve vajinanın detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan bir işlemdir. Kolposkopi İstanbul, “kolposkop” adı verilen, özel bir büyüteç ile yapılır. Işıklı bir büyüteç olan bu alet sayesinde, özel boyalar da kullanılarak rahim ağzı ve vajina dokuları çok daha yakından incelenebilir ve şüpheli alanların saptanması sağlanır. Kolposkopi sırasında şüpheli bölgelere rastlanılırsa, biyopsi ile bölgeden doku örneği alınır ve rahim ağzı kanseri veya öncü lezyonunun kesin tanısı konulabilir.

  İstanbul’da kolposkopi ve kolposkopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Kolposkopi Nedir?

  Serviksin (rahim ağzı) ayrıntılı olarak incelenmesi ile kanser öncüsü durumlar ve kanser çok erken dönemde tespit edilebilmektedir.

  Kolposkopi; serviks, vulva ve vajina dokularının detaylı olarak incelenmesini sağlayan, özellikle rahim ağzı kanserinin tanı sürecinde önemli rol oynayan bir işlemdir. Kolposkopi yapılırken kullanılan kolposkop; rahim ağzı ve vajina dokularını 6 – 40 kata kadar büyütme özelliği olan, özel bir büyüteçtir. İşlem sırasında bölgeye sürülen özel asitin de yardımıyla, bölgedeki patolojik dokuların net bir şekilde görünmesini sağlar. Genellikle HPV testi veya PAP smear testinde anormal sonuçlar gözlenen hastaların tanı sürecinde kolposkopi incelemesi ve biyopsi incelemesi yapılır.

  Hangi Hastalıklarda Kolposkopi Yapılır? Kolposkopi Endikasyonları Nelerdir?

  Kolposkopi; özellikle HPV’li veya smear sonucu anormal olan hastalarda, rahim ağzı kanseri veya öncü lezyonlarının varlığını değerlendirmek için yapılır.

  Ancak kolposkopinin jinekolojik muayenelerde farklı kullanım amaçları da söz konusudur:

  Kolposkopi neden yapılır?

  • Rahim ağzı kanseri, kanser öncüsü lezyonları ve vulvadaki lezyonların değerlendirilmesinde
  • ASCUS,LSIL,HSIL,CIN gibi displazi gözlenen olgularda
  • HPV tip 16 ve 18 görülen hastalarda, rahim ağzının düzenli olarak incelenmesinde
  • Vulvadaki kanseröz şüpheli alanların incelenmesinde
  • Cinsel ilişki sonrası tekrar eden kanamaları olan kadınlarda
  • Serviks bölgesinde kanser tanısı konmamış ancak prekanseröz özellik gösteren dokuların incelenmesinde
  • Serviks ameliyatlarından önce vajina dokularının değerlendirilmesinde kolposkopi yapılabilir.

  Kolposkopide Anestezi Yapılır Mı?

  Kolposkopi, anestezi olmadan yapılır. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Bu nedenle lokal ya da genel anestezi yapılmaz.

  Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi öncesinde vajinaya krem, ovül gibi maddeler uygulanmamalıdr. Mümkünse adet dönemi haricinde kolposkopi yapılmalıdır.

  Hekiminiz, zaten olası gebelik durumunu ve kan sulandırıcı ilaç (aspirin, kumadin, vb.) kullanımı olup olmadığını soracaktır. Yine de, öncesinde hekiminize bu konularda bilgilendirme yapmanız önerilir.

  Hasta jinekolojik muayene masasına alınarak vajinaya spekulum uygulanır.

  Rahim ağzı kolposkop ile büyütülmüş şekilde gözlemlenir.

  Yeşil filtre ile rahim ağzının damarlanma yapısı değerlendirilir.

  Seyreltilmiş asetik asit solüsyonu uygulanarak rahim ağzındaki hücrelerin çoğalma eğiliminde olduğu, protein yapımının arttığı bölgeler belirlenir.

  Varsa, kanser öncüsü veya kanser lezyonlarından şüphelenilen bölgelerden biyopsiler (küçük doku örnekleri) alınır. Rahim ağzının vajene bakan kısmı (ektoserviks) ve rahmin içine doğru olan kısım (endoserviks) örneklenebilmektedir (endoservikal küretaj – ECC).

  Biyopsi esnasında hafif şiddette kramp şeklinde bir kasık ağrısı olabilmektedir. Bu ağrı genellikle kısa sürede kaybolur.

  Alınan dokular patolojik inceleme için gönderilir.

  Kolposkopik incelemede alınan doku örneklerinde kanser veya ileride kansere dönüşme riski yüksek olan durumlar saptandığında, daha ileri operasyonlara gereksinim doğmaktadır. Eğer dokularda kanser riski düşükse, hastanın uygun zaman aralıkları ile takibine devam edilir.

  Kolposkopi Hamileyken Yapılır Mı?

  Hastalarımızın kolposkopi ile ilgili en sık sorduğu sorulardan biri de budur. Gebelikte kolposkopi, güvenle yapılabilir.Ancak hamile hastalarımıza, kolposkopi sırasında endoservikal küretaj (ECC) yapılmaz.

  Endoservikal küretaj; kolposkopi sırasında, şüpheli dokulardan örnek alınmasını sağlayan bir yöntemdir. “Küret” adı verilen bir tıbbî aletle, endoservikal kanalın kazınmasını, kazının dokunun da incelenmesini sağlar. Ancak hamilelerde bu işlem, gebeliğe zarar verebileceği için tercih edilen bir yöntem değildir.

  Kolposkopiden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Hafif lekelenme şeklinde kanamalar olabilmektedir.
  • Hafif kramp şeklinde kasık ağrısı olabilir, genellikle kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Parasetamol gibi basit ağrı kesiciler kullanılabilir.
  • Eğer biyopsi alındıysa, cinsel ilişkiden 1 hafta kadar kaçınılmalıdır.
  • Ayakta duş şeklinde banyo hemen yapılabilir.

  İstanbul Kolposkopi Fiyatları

  Kolposkopi, özellikle HPV’ye bağlı gelişen rahim ağzı kanseri, kanser öncüsü CIN vakalarında, oldukça önemli bir tanı yöntemidir. PAP smear testinden veya HPV testinden elde edilen sonuçlar, kanser şüphesinin olup olmadığına dair hekime fikir verir. Ancak bu şüphenin doğrulanması ve lezyon tipinin tespit edilmesi için mutlaka kolposkopi yapılması gerekir.

  Bu nedenle kolposkopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; kolposkopi fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi