Sıcak Kemoterapi (HIPEC)

  Kısaca HIPEC olarak bilinen sıcak kemoterapi, cerrahi ile birlikte yapılan kemoterapi uygulamasıdır. Karın bölgesindeki kanserlerin tedavisinde uygulanır. Bu bölgedeki kanserler, karın zarına sıçradığında tedavi süreci oldukça zorlaşmaktadır. Günümüzde, geçmişte tedavisiz olarak görülen karın zarı, yumurtalık ve bağırsak kanseri evreleri bile, sıcak kemoterapi sayesinde etkin bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Sıcak kemoterapiden sonra, hastanın ömrü yaklaşık 3 – 11 yıl uzamaktadır. Bu nedenle sıcak kemoterapinin yaygınlaşması, kanser tedavisinde oldukça umut verici dönemin başlangıcı anlamına da gelmektedir.

  Sıcak kemoterapiden en başarılı sonuçları alabilmek için ise mutlaka uzman bir ekiple, tam donanımlı koşullarda uygulamanın yapılması gerekir. Bu nedenle sıcak kemoterapi tedavisini planlayacak doktorun deneyimi ve uzmanlığı oldukça önemlidir. İstanbul sıcak kemoterapi tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Sıcak Kemoterapi Nedir?

  Yumurtalık ve karın zarı kanserleri, kadın sağlığını riske atan, en tehlikeli hastalıkların başında gelmektedir. Bunun nedeni karın ve karın zarı bölgesindeki kanserlerin tedavisinin oldukça zor olmasıdır. Yumurtalık ve karın zarındaki kanserler, oldukça sessiz ilerler. Fark edildiğinde ise genellikle kanser son evrelerindedir. Bu nedenle kemoterapiden sonuç almak zorlaşır. Sıcak kemoterapi, karın zarına etki eden ve karın bölgesine yayılan ilerlemiş kanserlerde bile etkin sonuçlar veren bir tedavidir.

  Sıcak kemoterapide hem cerrahi hem de kemoterapi birlikte uygulanır. Tedavide kullanılan kemoterapi ise sıcak olarak, karın bölgesine doğrudan uygulanır. Sıcağın anti-tümör etkisi sayesinde, kemoterapinin etkisi artar ve karın bölgesindeki görünmeyen tümörler bile yok edilebilir.

  Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır?

  Sıcak kemoterapi yaygın olarak;

  • Karın zarı (periton) kanseri
  • Kalın bağırsak kanseri
  • Karaciğer kanseri
  • Pankreas kanseri
  • Rektum kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Mide (Karın içine sıçramış olan) kanseri hastalarına uygulanabilir.

  Ancak;

  • Kanser karın boşluğuna taşmışsa
  • Hasta 75 yaş üzeriyse
  • Daha önce ağır bir kemoterapi tedavi süreci söz konusuysa
  • Hastada aynı zamanda karaciğer ya da böbrek yetmezliği varsa sıcak kemoterapi uygulamasından istenen sonuçlar alınamayabilir. Hatta uygulama riskli bile olabilir.

  Sıcak Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

  Sıcak kemoterapide öncelikle cerrahi uygulama sonrasında ise kemoterapi uygulaması yapılır. Cerrahi ameliyatla, kanser tüm dokulardan temizlenir. Cerrahi operasyon tamamlandıktan sonra, görünmeyen kanser dokularını yok etmek için sıcak kemoterapiye başlanır. Sıcak kemoterapide kullanılan ilaçlar, enjekte edilmez. Doğrudan karın boşluğuna, sıcak olarak verilir.

  Sıcak Kemoterapinin Diğer Kemoterapi Uygulamalarından Farkı Nedir?

  Sıcak kemoterapinin, klasik kemoterapiden ayrılan iki önemli noktası bulunur. Birincisi, kemoterapi yöntemlerinin karın zarına etki edememesidir. Enjeksiyon yöntemiyle yapılan kemoterapi uygulamalarında, ilacın karın zarına etki etmesi için aşırı doz kullanılması gerekir. Bu da hastaya faydadan çok zarar verebilir. Sıcak kemoterapi, karın bölgesindeki kanserli dokulara doğrudan etki ettiği için, yüksek oranda tedavi edici özelliktedir.

  Sıcak kemoterapinin bir diğer farkı ise tek seferde uygulanması ve ilacın sıcak olarak verilmesidir. Kemoterapi ilaçlarının ısıtılması, ilacın anti-tümör özelliğini güçlendirir. Bu nedenle kanserli dokulara derinlemesine nüfuz eder ve kanserli hücreleri kısa sürede öldürür.

  İstanbul Sıcak Kemoterapi Fiyatları

  Sıcak kemoterapi, etkinliği kanıtlanmış bir uygulamadır. Bu nedenle başarı oranı oldukça yüksektir ve tedavisi olmadığı düşünülen kanserlerde bile başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle karın zarı ve yumurtalık kanserlerindeki tedavi imkânları düşünüldüğünde, sıcak kemoterapi bu süreçte oldukça umut vericidir. Ancak sıcak kemoterapi süreci, hastalığın hassasiyeti de düşünülerek oldukça özenli planlanmalıdır. Bu nedenle sıcak kemoterapi alanında uzman ve deneyimli doktorların tedavinin başarısındaki rolü büyüktür.

  İstanbul sıcak kemoterapi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi