Rahim Sarkması İstanbul

  Rahim sarkması; genellikle 30 yaş ve üzeri kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahim, hareketli bir organ değildir. Çevre dokular ve kaslar yardımıyla bulunduğu bölgede sabit kalır. Bu çevre dokuların zayıflaması ve deforme olması ise rahmin zamanla sarkmasına neden olabilir.

  Rahim sarkması olgularının yaklaşık %20’si şiddetli seyreder. Yani rahim sarkması sorunu yaşayan kadınların birçoğunda şikâyetler hafiftir. Ancak şikâyetlerin ilerlemesi durumunda, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Özellikle idrar tutamama gibi etkileri nedeniyle, sosyal yaşam sıkıntıya girebilir.

  Rahim sarkmasının tedavisinde ise sarkmanın şiddetine göre farklı tedavi yaklaşımları benimsenebilir. Rahim sarkması İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Rahim Sarkması Nedir?

  Rahim sarkması; rahmin zamanla aşağı doğru kayması ve kasık bölgesine baskı yapması durumudur. Genellikle fazla sayıda doğum yapmış olmak, ikiz ya da iri bebek doğurmak nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak genetik nedenlerle ya da yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

  Rahim sarkması, çoğunlukla 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkar. Doğum nedeniyle zorlanan kas ve dokular, yaşlanmayla birlikte iyice güçsüzleşir. Bunun sonucunda rahim olduğu bölgeden aşağı doğru sarkarak, vajinaya doğru kayar. Eğer sarkma çok ilerlerse, vajina girişinden bile görünecek hâle gelebilir. Bu durumda rahim sarkması tedavisi için en etkili yol cerrahi olacaktır.

  Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

  Rahim sarkması, aşama aşama ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle başlangıçta herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak ilerledikçe, kasık ve vajina bölgesinde dolgunluk hissine neden olabilir. Bununla birlikte;

  • Vajinal kanama
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • İdrar kaçırma
  • İdrarı yaparken zorlanma
  • Bağırsak ve hazım sorunları
  • Vajinal akıntının çoğalması
  • Bel ağrıları
  • Rahmin vajinadan sarkması gibi şikâyetlere de yol açabilir.

  Rahim Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

  Rahim sarkmasını engellemek mümkün değildir. Bu nedenle genç yaşlarda önlem almak zordur. Her kadında, rahim sarkması görülebilir. Doğum yapmış kadınlarda risk daha fazla olsa da, dokuların yapısına bağlı olarak, çocuk sahibi olmamış kadınlarda da rahim sarkabilir.

  Rahim sarkmasının yaygın nedenleri:

  • Tek seferde birden fazla bebek doğurmak, iri bebek doğurmak
  • Normal doğumla bebek sahibi olmak
  • Aşırı kilolu olmak
  • Obezite
  • Sık sık ağır yük kaldırmak
  • Birden fazla doğum yapmak
  • Yaşın ilerlemesi
  • Menopoza bağlı östrojenin azalması, dokuların zayıflaması
  • Kronik kabızlık ve öksürük

  Rahim Sarkması Nasıl Anlaşılır?

  Kişi rahim sarkmasından şüphelendiğinde mutlaka uzman bir jinekologa başvurmalıdır. Çünkü rahim sarkması tanısı kadın doğum uzmanları tarafından konulabilir. Jinekolojik muayene, çoğu zaman sarkmayı teşhis etmek için yeterlidir. Hasta ıkındığında vajina bölgesine baskı olup olmadığını kontrol eder. Yapılan diğer kontrol ve muayenelerle birlikte rahim sarkması tanısı konulabilir. En önemlisi de sarkmanın şiddeti tespit edilebilir. Çünkü rahim sarkması tedavisinde esas belirleyici olan; sarkmanın şiddetidir.

  Rahim Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

  Rahim sarkması tedavisinde farklı yaklaşımlar benimsenebilir. Eğer rahim sarkması hafif şiddetliyse, çoğu zaman egzersiz yeterlidir. Hastanın yaşam biçiminde yapacağı değişimler, düzenli spor ile rahim sarkması engellenebilir. Bu süreçte, eğer kronik kabızlık ya da öksürük şikâyetleri söz konusuysa, bu rahatsızlıkların da tedavi edilmesi gerekir.

  Rahim sarkması tedavisinde belirleyici olan faktörlerden biri de hastanın gebelik planlarıdır. Eğer hasta gebe kalmayı planlıyorsa vajinal halka ile rahim sarkması tedavi edilebilir.

  Vajinal Halka Nedir?

  Vajinal halka; çocuk sahibi olmayı düşünen hastalarımızda en çok tercih ettiğimiz rahim sarkması tedavi yöntemidir. Gebeliği engellemez. Bu nedenle sarkma ilerleyene kadar güvenle kullanılabilir. Halka, rahmi destekleyerek, vajina içerisine doğru sarkmasını engeller. Vajinal halkanın nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler ise uzman jinekologlar tarafından hastalara verilir.

  Rahim Sarkması Ameliyatı Nedir?

  Rahim sarkması ameliyatı ise rahmin zayıflayan dokularını güçlendirmek, rahmi yeniden bulunduğu bölgeye sabitlemek amacıyla yapılan cerrahi uygulamalardır. Bununla birlikte, eğer kadın çocuk düşünmüyorsa, rahmin alınması seçeneği de değerlendirilebilir. Histerektomi (rahim alma), özellikle sarkmanın ciddi boyutlarda olduğu, yaşı ilerlemiş hastalarımız için en ideal bir tedavi yöntemidir.

  İstanbul Rahim Sarkması Tedavisi

  Rahim sarkması, tedavi edilmediği sürece ilerleyen özelliktedir. Bu nedenle hafif şiddetli rahim sarkması vakalarında bile, düzenli takip oldukça önemlidir. Yaşı daha genç ve sarkması hafif olan hastalarımızda, takip ve egzersiz ile rahmin sarkması ciddi ölçüde yavaşlatılabilir.

  Ancak yaşı ve sarkması ilerlemiş hastalarımızda en başarılı sonuçlar cerrahi ile alınmaktadır. İstanbul’da rahim sarkması ameliyatı fiyatları ve rahim sarkması hakkında tüm merak ettiklerinizi Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu’na danışabilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi