Polikistik Over Sendromu İstanbul

  Polikistik over sendromu yani PKOS; rahmin farklı büyüklükteki kistlerle kaplı olması anlamına gelir. Yani rahmin kistik yapıda olması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır.

  Polikistik over; özellikle üreme çağından itibaren, kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Gebe kalma sorunları, adet düzensizlikleri, aşırı tüylenme ve cilt sorunları en sık rastlanan belirtileridir. Polikistik over sendromu tedavi edilmediği zaman, gebelikle ilgili sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda adet düzensizliklerine bağlı olarak, rahmin kalınlaşması da söz konusu olabilir. Bu nedenle polikistik over sendromunun uygun yöntemle tedavi edilmesi ve kadının sağlıklı bir şekilde adet görmesi oldukça önemlidir.

  İstanbul’da polikistik over sendromu hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Polikistik over sendromu; genellikle adet düzensizliği, uzun süre adet görememe ve gebe kalma sorunları ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Çoğu kadında ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Polikistik over sendromuna sahip bir kadının rahminde, irili ufaklı birçok kist bulunur. Bu kistler, doğal yumurtlama döngüsünü bozarak, adetin tamamen kesilmesine ya da adet düzeninin bozulmasına neden olabilir. Polikistik over sendromu, aynı zamanda, kadınlarda görülen kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir.

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromunun en yaygın belirtisi adetin kesilmesi ya da adet kanamalarının düzensiz olmasıdır. Bununla birlikte bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyebilir. Adet düzensizliği ya da adet olamama sorununa;

  • Ciltte aşırı yağlanma ve sivilcelenme
  • Yoğun saç dökülmesi
  • Tüylenme
  • Kontrolsüz kilo artışı
  • Meme hassasiyeti ve memelerde büyüme şikâyetleri de eşlik edebilir.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Polikistik over sendromu; hem çevresel hem de kalıtsal faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilir. Özellikle genetik aktarımın, hastalığın başlıca nedenleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca;

  • Stres
  • Aşırı kilo
  • Hareketsiz yaşam biçimi gibi etkenler de polikistik over sendromuna neden olabilir.

  Polikistik Over Teşhisi Nasıl Konur?

  Polikistik over sendromuna dair ilk şüpheler, genellikle ultrason görüntülemeleri ile oluşur. Ultrasonda görülen kistlerin bulunduğu bölgeye, büyüklüğüne ve rahmin yapısına göre polikistik over sendromu (PKOS) teşhisi koyulabilir. Bununla birlikte, polikistik over sendromu hormonlar üzerinde de etkisini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tanı sürecinde, hormonal değerlerin de incelenmesi gerekebilir.

  Hormonların değerlendirilmesi için ise genellikle kan testlerine başvurulur. Polikistik over sendromu için yapılan kan tahlilinde, LH ve FSH değerlerinin normal aralığı değerlendirilir ve PKOS teşhisi konulabilir.

  Polikistik Over Sendromu Kendiliğinden Geçer Mi?

  Polikistik over sendromu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de budur. Birçok hastamız, rahimdeki kistlere ve polikistik over sendromuna bitkisel ilaçlarla çözüm aramaktadır. Ancak polikistik over sendromu için en doğru yönlendirme yine uzman jinekolog tarafından yapılabilir. Polikistik over sendromu, tedavi edilmediği sürece kendiliğinden geçmez. Bazı bitkilerin beden üzerindeki iyileştirici gücü, polikistik over belirtilerini hafifletebilir. Ancak kesin tedavi için mutlaka bir uzman yönlendirmesi gerekir. Özellikle rahimdeki kistlerin cerrahi gerektirdiği durumlarda, polikistik over sendromunun kendiliğinden geçmesini beklemek, hatalı bir yaklaşım olacaktır.

  Polikistik Over Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polikistik over sendromunun tedavisinde; hastanın yaşına, yaşam biçimine, kilosuna ve rahatsızlığın durumuna bağlı olarak farklı yöntemler tercih edilebilir. Özellikle aşırı kilolu hastalarımızın, sağlıklı ve kontrollü olarak kilo vermesi, hastalığın gerilemesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte stresten uzak durmak, uyku düzenine ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek de tedavinin etkilerini artıracaktır.

  Polikistik over sendromunda en yaygın tedavi yöntemi medikal ilaçlardır. Doğum kontrol hapları vb. hormon düzenleyen ilaçlar sayesinde, rahimdeki kistlerin küçülmesi hatta yok olması sağlanabilir. Ancak kistlerin aşırı büyük olduğu hastalarda cerrahi operasyon gerekebilir. Özellikle kistler gebeliğe engel olacak nitelikteyse, tedavi süreci doğru bir şekilde planlanmalıdır. Bu nedenle polikistik over sendromunun tedavisi, kısırlığın tedavi sürecinde de oldukça önemlidir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Eğer polikistik over sendromu adet kanamalarının kesilmesine neden oluyorsa, ciddi riskler söz konusu olabilir. Bunların başında elbette kısırlık gelir. Birçok kadın, belirtileri şiddetli bir şekilde hissetmediği için, bebek sahibi olmaya karar verdiğinde PKOS olduğunu öğrenmektedir. Bununla birlikte genç – ergenlik çağındaki hastalarımızda da ilerde oluşabilecek kısırlık riski bulunmaktadır.

  Polikistik over tedavi edilmediğinde, rahim ağzı kanseri riskini de yükseltir. Çünkü adet kanaması ile atılamayan dokular, rahim duvarının zamanla kalınlaşmasına neden olur. Bu da rahim ağzı kanseri riskini yükseltir.

  İstanbul Polikistik Over Sendromu Tedavisi

  Polikistik over sendromunda, erken teşhisin önemi büyüktür. Erken dönemde başlanan tedavilerle, özellikle ileri dönemde oluşabilecek kısırlık riskini minimuma indirmek mümkündür.

  Bununla birlikte, polikistik over sendromunun neden olduğu aşırı kilo, tüylenme ve cilt sorunları için çok disiplinli bir tedavi yaklaşımı da benimsenebilir. Uygun branşlardan alınan destek sayesinde, kişinin yaşam kalitesi yükseltilebilir ve kendini daha özgüvenli hissetmesi sağlanabilir.

  İstanbul’da polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi