Kolposkopi İstanbul

  Kolposkopi; özellikle rahim ağzı kanserinin tanı sürecinde oldukça önemli olan, vajina dokularının detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan bir işlemdir. Kolposkopi, “kolposkop” adı verilen, özel bir büyüteç ile yapılır. Işıklı bir büyüteç olan bu alet sayesinde, vajina dokuları çok daha yakından incelenebilir ve kanseröz hücrelerin saptanması sağlanır. Kolposkopi sırasında şüpheli hücrelere rastlandığında, biyopsi ile bölgeden doku örneği alınır ve rahim ağzı kanserinin kesin tanısı konulabilir.

  İstanbul’da kolposkopi ve kolposkopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Kolposkopi Nedir?

  Kolposkopi; serviks, vulva ve vajina dokularının detaylı olarak incelenmesini sağlayan, özellikle rahim ağzı kanserinin tanı sürecinde önemli rol oynayan bir işlemdir. Kolposkopi yapılırken kullanılan kolposkop; vajina dokularını 6 – 40 kata kadar büyütme özelliği olan, özel bir büyüteçtir. İşlem sırasında bölgeye sürülen özel asitin de yardımıyla, bölgedeki patolojik dokuların net bir şekilde görünmesini sağlar. Genellikle PAP smear testinde anormal sonuçlar gözlenen hastaların tanı sürecinde kolposkopi incelemesi ve biyopsi incelemesi yapılır.

  Hangi Hastalıklarda Kolposkopi Yapılır? Kolposkopi Endikasyonları Nelerdir?

  Kolposkopi; özellikle HPV’li hastalarda, rahim ağzı kanserinin varlığını değerlendirmek için yapılır. Rahim ağzı kanseri, yavaş ilerleyen bir kanser türü olduğu için, erken dönemde belirti vermeyebilir. Kolposkopi sayesinde, kanserin ilerleme evresinde gösterdiği değişimler, daha net bir şekilde izlenebilir.

  Ancak kolposkopinin jinekolojik muayenelerde farklı kullanım amaçları da söz konusudur:

  Kolposkopi neden yapılır?

  • Rahim ağzı kanserinin ve vulvadaki lezyonların değerlendirilmesinde
  • ASCUS,LSIL,HSIL,CIN gibi displazi gözlenen olgularda
  • HPV tip 16 ve 18 görülen hastalarda, rahim ağzının düzenli olarak incelenmesinde
  • Vulvadaki kanseröz hücrelerin incelenmesinde
  • Vajinal kaşıntı ve anormal akıntının değerlendirilmesinde
  • Serviks bölgesinde kanser tanısı konmamış ancak prekanseröz özellik gösteren dokuların incelenmesinde
  • İnfertilite teşhisinde
  • Serviks ameliyatlarından önce vajina dokularının değerlendirilmesinde kolposkopi yapılabilir.

  Kolposkopide Anestezi Yapılır Mı?

  Kolposkopi, anestezi olmadan yapılır. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Bu nedenle lokal ya da genel anestezi yapılmaz.

  Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi yapılırken, hastalar jinekolojik muayene masasına yatırılır. Rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi vajina girişi spekulum ile genişletilir. Sonrasında serviks yüzeyine ve vajina dokularına %5’lik asetik asit solüsyonu sürülür. Kolposkop cihazı ile vajina detaylı olarak incelenir ve gerekli durumlarda biyopsi için parça alınabilir.

  Aseto Beyaz Alan Nedir?

  Kolposkopi sırasında vajinal dokulara sürülen asetik asit solüsyonu, patolojik bölgelerin beyaza boyanmasını sağlar. Solüsyonun bu etkisi sayesinde kolposkopun vizörü, kanseröz hücreleri net bir şekilde görüntüleyebilir ve biyopsi için doku örneği alınabilir.

  Schiller Testi Nedir?

  Kolposkopi işlemi, bazı durumlarda iyot solüsyonu ile yapılır. Hastanın şikâyetlerine ve PAP smear test sonuçlarına göre asit ya da iyot solüsyonları arasından seçim yapılabilir. İyot solüsyonunun boyamadığı dokular, şüpheli dokular olarak kabul edilir. Bu nedenle kanseröz hücrelerin saptanması daha kolay olmakta ve bu bölgeden alınan parçalar da aynı şekilde biyopsiye gönderilmektedir.

  Kolposkopi Hamileyken Yapılır Mı?

  Hastalarımızın kolposkopi ile ilgili en sık sorduğu sorulardan biri de budur. Kolposkopi, hamileyken de yapılabilir. Ancak hamile hastalarımıza, kolposkopi sırasında endoservikal küretaj (ECC) yapılmaz.

  Endoservikal küretaj; kolposkopi sırasında, şüpheli dokulardan örnek alınmasını sağlayan bir yöntemdir. “Küret” adı verilen bir tıbbî aletle, endoservikal kanalın kazınmasını, kazının dokunun da incelenmesini sağlar. Ancak hamilelerde bu işlem, gebeliğe zarar verebileceği için tercih edilen bir yöntem değildir.

  Kolposkopinin Yan Etkileri Var Mıdır?

  Kolposkopiden sonra ciddi yan etkiler görülmez. Hastalarımızın birçoğunda, koyu renkli, lekelenme tarzında kanamalar görülmektedir. Bu oldukça normal bir durumdur ve kişinin endişe etmesine gerek yoktur. Ancak kanama aşırı şiddetlenirse, kasık ve karın ağrısı gibi şikâyetler de eklenirse, mutlaka yeniden kadın doğum uzmanına görünmek gerekir.

  Kolposkopiden sonra, yaklaşık 1 hafta cinsel ilişki tavsiye edilmez. Eğer biyopsi yapıldıysa, doktorun değerlendirmesine göre 15 – 20 günlük cinsel perhiz de tavsiye edilebilir. Yapılan biyopsi işleminden sonra nadiren de olsa vajinal enfeksiyon gelişebilir. Bu nedenle hastanın kişisel temizliğine dikkat etmesi ve yaklaşık 1 – 1,5 hafta havuz, sauna gibi ortak kullanım alanlarından uzak durması yerinde olacaktır.

  İstanbul Kolposkopi Fiyatları

  Kolposkopi, özellikle HPV’ye bağlı gelişen rahim ağzı kanseri vakalarında, oldukça önemli bir tanı yöntemidir. PAP smear testinden elde edilen sonuçları, kanser özelliği gösteren hücrelerin mevcut olup olmadığına dair hekime fikir verir. Ancak bu şüphenin doğrulanması ve kanseröz hücrelerinin tipinin tespit edilmesi için mutlaka kolposkopi yapılması gerekir. Kolposkopi fiyatları ise İstanbul’da semtten semte değişmektedir.

  Bu nedenle kolposkopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; kolposkopi fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi