Miyom Ameliyatı İstanbul

  Miyom ameliyatı; sağlık açısından zararlı olmaya başlayan miyomların cerrahi ile çıkarılmasıdır. Miyomlar, birçok kadında görülebilen, iyi huylu tümör yapılarıdır. Genellikle küçük boyutlardadır. Bu nedenle tedavi edilmeden, yalnızca düzenli kontrollerle takip edilirler. Ancak miyomlar kontrolsüz büyürse ve fallop tüpleri tıkayacak, rahmin iç dokusuna basınç yapacak hâle gelirse, miyom ameliyatı ile alınması gerekir.

  Miyom ameliyatları, günümüzde histeroskopi denilen, pratik bir cerrahi yöntem ile yapılmaktadır. Bekârlarda ise laparoskopik yöntemlerle (karından yapılan, kapalı ameliyat yöntemi) miyom ameliyatı yapılabilmektedir. Yazımızın devamında, miyom ameliyatında kullanılan bu yöntemler ve miyomlar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Eğer miyom tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyomlar, üreme çağından itibaren birçok kadında görülebilen, iyi huylu tümör yapılarıdır. Oldukça nadir kanseröz özellik gösterirler. Bu nedenle jinekolojik muayenede rastlanan miyomların birçoğu sadece takip edilir. İlk aşamada cerrahi müdahaleye nadiren ihtiyaç duyulur.

  Ancak miyomlar, olağandışı büyüme tablosu sergilerse ya da ilk teşhis edildiği anda normalden büyükse, cerrahi tedavi gerekebilir. Çünkü bu miyomlar, gebe kalma sorunlarına ve adet düzensizliklerine neden olabilirler. Bu nedenle büyük boyutlardaki miyomların, hangi yaşta olursa olsun, tedavi edilmesi gerekir. Özellikle ileri dönemlerde kısırlık oluşturma riski olan miyomların cerrahi ile çıkarılması doğru bir yaklaşımdır.

  Miyom Belirtileri Nasıl Olur?

  Miyomların birçoğu sessizce oluşur ve büyürler. Bu nedenle çoğu kadın, rutin jinekolojik muayeneler sırasında, tesadüfen miyomlardan haberdar olur. Bu durum, genellikle minimal boyutlardaki miyomlar için geçerlidir. Büyük miyomlarda ise;

  • Adet düzensizliği
  • Adet kanamalarının miktarının değişmesi
  • Ara kanamalar
  • Gebe kalmada zorluk (Kısırlık)
  • Kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

  Bu belirtiler, aynı zamanda miyomun alınması gerektiğine de bir işarettir. Çünkü süreklilik kazandığında, kanseröz özellik göstermese bile, hastanın yaşam kalitesini düşürecektir.

  Miyom Kendi Kendine Yok Olur Mu?

  Miyomların bir kısmı kendiliğinden yok olabilir. Özellikle 30 – 40 yaşlar arasında çıkan miyomların birçoğu menopozla birlikte kaybolur. Ancak her miyomun yok olacağından kesin olarak emin olamayız. Bu nedenle kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü sürece, miyomların alınması gerekir.

  Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatları, günümüzde “kapalı yöntem” ya da “alttan miyom ameliyatı” olarak bilinen yöntemlerle yapılmaktadır. Tıp dilinde laparoskopi ve histeroskopi olarak adlandırdığımız bu yöntemler sayesinde, açık miyom ameliyatlarından sonra oluşan enfeksiyon riski ciddi oranda düşmektedir.

  Laparoskopi ya da histeroskopi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına ise miyomun bulunduğu bölgeye, büyüklüğüne ve kişinin bekâret durumuna göre karar verilmektedir.

  Histeroskopi ile Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatlarında en sık kullanılan yöntem histeroskopidir. İşlem sırasında kullanılan “histeroskop”, rahim içinin yüksek çözünürlüklü kameralarla görüntülenmesini sağlar. Bu nedenle büyük kesiler yapılmadan da miyomlar alınabilir. Histeroskopi yapılırken, hastanın vajina girişinden rahme doğru histeroskop gönderilir. Miyomların yeri tam olarak tespit edildikten sonra, uygun cerrahi yöntemlerle miyom ameliyatı yapılabilir.

  Laparoskopi ile Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Eğer hasta bâkireyse ya da çeşitli nedenlerle vajina girişinden histeroskopun sokulması mümkün değilse, laparoskopi ile de miyom ameliyatı yapılabilir. Laparoskopide, histeroskopiden farkl olarak; “laparoskop” adı verilen kamera kullanılır. Bu kamera da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlama özelliğine sahiptir. Laparoskop, vajina girişi yerine karın bölgesine açılan ince deliklerden rahme gönderilir ve yanına açılan birkaç delikten cerrahi müdahale yapılabilir.

  Miyom Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Histeroskopi ve laparoskopi ile yapılan miyom ameliyatlarında, ameliyat sonrası enfeksiyon riski ciddi oranda düşer. Çünkü açık ameliyat ile miyom ameliyatında olduğu gibi derin kesiler yapılmaz. Bu da iyileşme sürecini hızlandırır. Bunun dışında;

  • Açık ameliyatlardan sonra, rahimde yapışıklık oluşma riski fazladır. Kapalı yöntemle yapılan miyom ameliyatlarında ise yapışıklık oluşma riski ciddi oranda düşer.
  • Ameliyat sonrasında ağrı ve acı hissi daha azdır.
  • Mikro kesilerle yapılan işlemler olduğu için bölgede iz kalmaz.

  Miyom ameliyatlarından sonra gebe kalma süreci de kolaylaşabilir. Çünkü miyomlar, birçok kadında kısırlığa neden olabilir. Aynı zamanda, miyom ameliyatı ile miyomdan kaynaklanan adet düzensizlikleri ve aşırı adet ağrıları da kontrol altına alınmış olur.

  İstanbul Miyom Ameliyatı Fiyatları

  Miyom ameliyatları, günümüzde hem hasta hem de doktor için daha güvenilir ve konforlu hâle gelmiştir. Ancak ameliyatı yapacak doktorun deneyimi ve uzmanlığı oldukça önemlidir. Kapalı miyom ameliyatlarından sonra enfeksiyon riski az olsa da, uygulamanın doğru yöntemle, dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir.

  Miyom ameliyatı İstanbul ve miyom ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi