Adet Düzensizliği İstanbul

  Rahimde iki doku vardır. İç, ince dokusu endometrium olarak adlandırılır. Kalın olan dış doku ise myometriumdur. Menstruasyon (adet kanaması), ovulasyondan (yumurtlamadan) 10-14 gün sonra meydana gelir. Düzenli ovulasyonu olan ve menstruasyon gören kadınlarda, endometrium her ay gebelik için hazırlanır. Kadın gebe kalmazsa, endometrium, menstruel dönemde dökülür. Bu, kendini adet kanaması olarak gösterir. Menopozda ovulasyon artık olmadığı için endometriumun büyümesi ve dökülmesi olmaz. Yani kanama beklenmez.

  Normal koşullarda, her menstruasyon kanmasının günlük 5 pedden az olması ve 2-7 gün sürmesi beklenir. 24-35 günde bir adet görülmesi normal karşılanabilir. Bu düzenin bozulması, adet düzensizliği olarak tanımlanır.

  Yazımızın devamında adet düzensizliğinin nedenleri ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgiler vereceğiz. İstanbul’da, adet düzensizliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet düzensizliği ile ilgili yapılan bir takım tanımlamalar vardır. Bu tanımlamalar şu şekildedir:

  Hipermenore: Adet kanaması miktarının normale göre çok fazla olması

  Hipomenore: Adet kanaması miktarının normale göre çok az olması

  Menometroraji: Adet kanamalarının düzensiz aralıklarla fazla miktarda olması

  Menoraji: Adetin normale göre uzun sürmesi

  Metroraji: Düzensiz aralıklarla adet olma

  Oligomenore: Adet döngüleri arasında 35 günden fazla olması

  Polimenore: Adet döngüleri arasında 21 günden az olması

  Buradaki tanımlamalar, tedavi sürecinin nasıl olacağını fazlasıyla etkilediği için son derece önemlidir.

  Adet Neden Düzensiz Olur?

  Adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesi, hormonların seviyesine ve kadınların genel sağlık durumlarına bağlıdır. Eğer buralarda bir takım sorunlar meydana gelirse, adet döngüsünün düzensiz olması tetiklenebilir. Başlangıçta adet gecikmesi veya erken adet görme meydana gelir ve bir süre sonra adet düzensizliği yaşandığı net bir şekilde anlaşılır. Bu soruna neden olan faktörlerden öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hormon seviyelerindeki normal olmayan değişimler
  • Polikistik over sendromu
  • Rahim içinde görülen miyomlar
  • Kullanılan ilaçların olumsuz etkisi
  • Aşırı stres altında olma
  • Polipler
  • Rahim içinde meydana gelen bir takım olumsuzluklar
  • Rahim kanserinin olumsuz etkileri

  Burada belirtilen unsurlar, her kadında adet düzensizliğine neden olmayabilir. Fakat söz konusu rahatsızlığın temel nedenlerinin genel olarak bunlar olduğu unutulmamalıdır.

  Her yaş grubunda, adet düzensizliği farklı sebeplerden kaynaklanır ve farklı öneme sahiptir.

  Adet Düzensizliği Tanısı Nasıl Konur?

  Sağlıklı bir kadında, adet döngüsü belirli aralıklarla ve her ay devam eder. Adet düzensizliği; 15 günde 1 adet görme ya da hiç adet görememe gibi farklı şekillerde olabilir.

  • Adet kanamasının düzenli aralıklarla olmaması
  • Kanama miktarının aşırı fazla ya da çok az olması
  • 21 günden kısa; 35 günden fazla sürede adet olmak
  • Kanama süresinin 2 – 7 günden az ya da fazla olması
  • 3 ayı geçmesine rağmen adet kanamasının görülmemesi adet düzeni ile ilgili sorunların olduğuna işaret eder. Genellikle bu belirtilerin bir ya da birkaçı bir arada görülür.

  Ancak bu şikâyetlerin fizyolojik bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için hastanın detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. Ultrason ile yapılacak görüntülemeler, gerektiğinde kan testlerinden de yararlanılarak, adet düzensizliğinin tanısı konulabilir. Gerekli durumlarda biyopsi de yapılabilir.

  Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

  Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle tanının tam olarak konması gerekir. Geçici adet düzensizlikleri, tedavi verilmeden önerilerle takip edilip çözülebilir. Adet düzensizliği yönetiminde amaç, altta yatan sorunun belirlenmesi ve buna yönelik tedavi verilmesidir. Bu amaçla, jinekolojik muayene, kan testleri ve bazen de endometrial biyopsi gerekebilir. Altta yatan nedene göre, ideal tedavi düzenlenir. Günümüzde, histeroskopik ve laparoskopik cerrahi sayesinde rahimdeki birçok patolojik sorunun tedavisi kolayca yapılabilmektedir.

  İstanbul Adet Düzensizliği Tedavisi

  Adet düzensizliği, ergenliğin ilk aşamalarında normal kabul edilen bir durumdur. Ancak adet kanamaları başladıktan sonraki  2 yılda da devam eden adet düzensizliğinin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Adet düzensizliği menopoz döneminden önce başladığında da rahimde polip, miyom ve rahim duvarı kalınlaşması gibi birçok önemli soruna işaret edebilir. Bu nedenle adet düzensizliğinin hafife alınmaması ve deneyimli bir jinekolog eşliğinde, uygun tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

  İstanbul’da adet düzensizliği ve diğer kadın hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu’na danışabilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi