Rahim Duvarı Kalınlaşması İstanbul

  Rahim duvarı kalınlaşması İstanbul; rahim duvarının çeşitli nedenlerle normalden kalın hâle gelmesi ve bir takım üreme sistemi sorunlarını beraberinde getirmesi durumudur.

  Adet kanamalarından önce, her kadında, rahim duvarı bir miktar kalınlaşır. Eğer gebelik olmazsa ve kadın adet görürse, dokular adet kanaması ile birlikte atılır ve rahim duvarı normale döner. Bu nedenle adet döneminden önce yapılan jinekolojik muayenede rahim duvarı kalınlaşması görülmesi doğaldır. Ancak adet dönemi bittikten sonra bu durumun devam etmesi, başta kanser olmak üzere birçok riski beraberinde getirmektedir.

  Yazımızın devamında rahim duvarı kalınlaşması ve zararları hakkında daha fazla bilgiye yer vereceğiz. Rahim duvarı kalınlaşması İstanbul ile ilgili tüm sorularınız için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

  Adet dönemleri, kadınlarda üreme sisteminin yenilendiği ve yumurtalıkların yeni bir yumurta üretimine hazırlandığı süreçtir. Bu süreçte rahim içerisinde yapısal değişiklikler görülür. Bunlardan bir tanesi de rahim duvarı kalınlaşmasıdır. Adet kanamasıyla birlikte, kalınlaşan rahim duvarı da dökülür ve adet kanaması ile birlikte dışarı atılır. Böylece rahim duvarı normal boyutlarına geri döner. Ancak bazı rahatsızlıklara bağlı olarak, rahim duvarındaki kalınlaşma devam edebilir. Rahim duvarının kalınlaşması ise bu bölgedeki dokularda kanseröz hücre oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle rahim duvarı kalınlaşması tespit edilen hastalarda, altta yatan nedenlerin saptanması ve doğru yaklaşımla tedaviye başlanması oldukça önemlidir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Anlaşılır?

  Rahim duvarı kalınlaşması, her kadında farklı şikâyetlere neden olabilir. Hatta bazı hastalarımızda hiçbir belirti görülmeyebilir. Ancak en yaygın görülen belirtiler, adet düzeni ve kanamanın miktarı ile ilgilidir diyebiliriz.

  Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri:

  • Adet düzeninin bozulması
  • Adet kanamasının miktarının artması
  • Adet dönemindeki ağrıların artması ve şiddetlenmesi
  • Lekelenme tarzında ara kanamalar

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedenleri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşmasındaki temel neden; östrojeni dengeleyen progesteron hormonunun dengesiz olmasıdır. Adet dönemlerinde rahim duvarının kalınlaşmasına neden olan; östrojen hormonunun artmasıdır. Adetin bitmesiyle, hormonal denge de normale döner ve progesteron sayesinde rahim duvarı incelir.

  • Şeker hastalığı
  • Aşırı kilo ve obezite
  • Yumurtalıklardaki kist ve tümörler de rahim duvarı kalınlaşmasına neden olabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülür?

  Rahim duvarı kalınlaşması, üreme çağındaki her kadında görülebilir. Ancak;

  • 35 yaş üzeri kadınlar
  • Hormonal düzensizliği olan kadınlar
  • Erken yaşta adet görmeye başlayan kadınlar
  • Çeşitli nedenlerle progesteron üretiminde sorun olan kadınlar rahim duvarı kalınlaşması için risk grubundadır.

  Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Riskleri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşmasının en büyük riski kanser veya kanser öncüsü lezyonlardır. Rahim duvarındaki kalınlaşan dokularda, kanser öncüsü lezyonlar gelişebilir. Bu lezyonlar, zaman içerisinde kansere ilerleyebilir. Aynı zamanda adet düzeni ile ilgili sorunların devam etmesi de kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen diğer önemli risktir. Bu nedenle rahim duvarı kalınlaşması şüphesi oluşan kadınların ya da risk grubundaki kadınların jinekolojik muayeneye önem vermesi, aksatmaması tavsiye edilir. Düzenli yapılan jinekolojik muayenelerle erken dönemde tanı koymak mümkündür.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Olur?

  Rahim duvarı kalınlaşması İstanbul tedavisi, genellikle medikal ilaçlarla yapılır. Nadiren, eğer kanser şüphesi varsa, cerrahiye başvurulabilir. Ancak tedavi sürecinde mutlaka tıbbî ilaçlar kullanılmalı ve kadın doğum uzmanı, tedavi sürecini dikkatlice takip etmelidir.

  Halk arasında, rahim duvarı kalınlaşmasına iyi geldiği söylenen pek çok bitkisel tedavi yöntemi vardır. Ancak bitkisel tedaviden önce, etkinliği kanıtlanmış, tıbbî tedavi yöntemlerine güvenmek gerekir. Çünkü tanı ve tedavi geciktiğinde, risk artabilir. Erken müdahale, tüm hastalıklarda olduğu gibi rahim duvarı kalınlaşması için de önemlidir.

  İstanbul Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

  Rahim duvarı tedavisinde, kişinin yaşı ve hormon seviyeleri dikkate alınarak, kişiye özel bir tedavi planı uygulanmalıdır. Bu nedenle doktorun deneyimi ve uzmanlığı da önem kazanmaktadır. Doğru tedavi planı sayesinde rahim duvarı kalınlaşmasının getirdiği birçok risk engellenebilir ve kişi sağlığını koruyabilir.

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi