Vulva – Vajina Kanseri İstanbul

  Vulva kanseri kadın cinsel organının dış yüzeyinde meydana gelen bir kanser tipidir. Vulva, üretra ve vajinanın klitoris ve küçük dudaklar dahil çevreyi saran cilt alanıdır. Vulva kanseri genellikle vulvada bir yumru veya yara seklinde görülür ve kaşıntı ve ağrıya neden olur. Vulva kanseri seyrek görülür ve jinekolojik kanserlerin yaklaşık %4’ünü oluşturur. Herhangi bir yaşta meydana gelebilir; ancak vulva kanseri en sık ileri yaşta, menopoz sonrası kadınlarda görülür.

  Vulva – vajina kanserleri hakkında, yazımızın devamında daha detaylı bilgi vereceğiz. İstanbul’da vulva – vajina kanseri tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vulva – Vajina Kanseri Nedir?

  Vulva; kadın üreme organının dış kısmıdır. Klitoris, büyük ve küçük dudakları kapsar. Vulva kanseri, kadının dış genital bölümünde oluşan ve diğer üreme sistemi kanserlerine göre daha nadir görülen bir kanser türüdür.

  Vajina kanseri ise vajinanın iç bölgesindeki dokularda ortaya çıkar. Vajinanın iç yüzeyinde, doğum kanalı olarak adlandırdığımız bölgede görülür. Vajina kanseri, çoğu zaman rahim ağzı kanseri gibi davranır. Tedavi yöntemleri de benzerdir.

  Vulva – Vajina Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Vulva ve vajina belirtileri genellikle benzerdir. Ancak bazı belirtiler, bu iki kanser türünü ayırmamıza yardımcı olur.

  Vulva kanseri belirtileri:

  • Dış vajinal bölgede asimetri, vulvanın bir yarısının diğerinden farklı görünmesi
  • Renk değişimi, vulvada kahverengi, siyah, kırmızı ve mavi lekelerin oluşması
  • Dış genital bölgede ağrı
  • Geçmeyen ve nedeni bilinmeyen kaşıntı
  • Normal olmayan kanamalar

  Vajina kanseri belirtileri:

  • Nedeni bilinmeyen vajinal kanama
  • Sulu kıvamlı vajinal akıntılar
  • Vajinada yumru ve şişlik olması
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma
  • Sık idrara çıkma ya da kabızlık
  • Şiddetli pelvik ya da kasık ağrıları

  Vulva – Vajina Kanseri Neden Olur?

  Vulva – vajina kanserlerinin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. HPV ile ilişkili vulva ve vajina kanserleri izlenmektedir. Dolayısıyla, rahim ağzı kanseri kadar güçlü bir ilişkisi olmasa da, HPV’nin vulva ya da vajina kanserine de neden olabilir.

  Vulva kanserinin kesin nedeni bilinemese de, bazı etkenler, vulva kanseri riskini arttırmaktadır.

  İleri yaş: Vulva kanserinde ortalama tanı yaşı 65’tir.

  HPV maruziyeti: HPV, rahim ağzı kanseri gibi, vulva kanserine de yok açmaktadır. Cinsel aktif olup HPV’ye maruz kalan kişilerin büyük çoğunluğunda virüs temizlenmektedir. Bazı hastalarda ise, enfeksiyon devam edip hücresel değişikliklere yol açar. Bu durum, ilerleyen dönemlerde kanser gelişme riskini arttırır.

  Sigara: Sigara içiciliğinin vulva kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir.

  Zayıf bağışıklık sistemi: Organ transplantı olup bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan veya HIV gibi immün sistemi baskılayan hastalığı olan kişilerde vulva kanseri riski artmıştır.

  Vulvada kanser öncesi lezyon varlığı: Vulvar intraepitelyal neoplazi olarak adlandırılan kanser öncesi lezyonlar, nadir de olsa kansere ilerleyebilir. Dolayısıyla hekiminiz, bu durumun tedavisi için, o bölgeye yönelik tedavi seçenekleri önerebilir.

  Vajinal Kanser Türleri Nelerdir?

  Vajinal kanser türlerini 4 ana başlıkta inceleyebiliriz:

  Vajinal skuamoz hücreli karsinom: En sık görülen vajinal kanser türüdür. İnce, yassı (skuamoz) yapıdaki kanser hücrelerinin neden olduğu hastalıktır.

  Vajinal adekarsinom: Vajina yüzeyindeki salgı yapan hücrelerde başlayan kanser türüdür.

  Vajinal melanom: Vajinadaki pigment hücrelerinde yani melanositlerde başlayan kanser türüdür.

  Vajinal sarkom: Vajina duvarlarındaki bağ ve kas hücrelerinde meydana gelen kanserdir.

  Vulva Kanseri Türleri Nelerdir?

  Vulva skuamöz hücre kanseri: Bu kanser vulva yüzeyini kaplayan ince, düz hücre tabakasindan başlar. Çoğu vulva kanseri, skuamöz hücreli kanserdir (% 90).

  Vulvar melanom: Bu kanser vulva cildinde pigment üreten hücrelerde başlar.

  • Adeno karsinomlar
  • Bartholin bezi kanseri
  • Sarkomlar
  • Metastatik

  Vulva Kanseri Tanısı

  Vulvanın incelenmesi. Doktorunuz anormallikleri incelemek için vulvada bir fiziksel muayene yapabilir. Vulvanın incelenmesi için özel bir lens kullanılması. Kolposkopik muayene esnasında doktorunuz anormal alanları yakından incelemek için vulvanızda büyütece benzer bir alet kullanır.

  Test için bir doku örneği alma (biyopsi). Vulvada şüpheli bir cilt alanının kanserli olup olmadığını belirlemek için cildin bir bölümünün almasidir. Bir biyopsi prosedürü sırasında bu alan lokal anestezi ile uyuşturulur ve şüpheli alanın tümü veya bir bölümü alınır. Ne kadar cilt bölümü alınacağına bağlı olarak dikiş atılması gerekebilir.

  Kanser boyutunun belirlenmesi. Tanı doğrulandıktan sonra doktorunuz kanserin boyutunu ve düzeyini (evresini) belirlemek için bazı çalışmalar yapar. Evrelendirme testleri aşağıdakileri içerir:

  • Pelvik muayene.
  • Görüntüleme testleri. Göğüs veya karın bölgesindeki görüntüler kanserin diğer alanlara yayılıp yayılmadığını gösterebilir. Görüntüleme testleri röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntülemeyi (MRI) içerebilir.

  Vulva Kanseri Evreleri

  Evre I vajina girişi ile anüs (perinum) arasındaki cilt alanı veya vulva ile sınırlı küçük bir tümör anlamına gelir. Bu kanser lenf düğümlerine veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmamıştır.

  Evre II tümörler üretranın alt bölümleri, vajina ve anüs gibi çevredeki yapıları içerecek şekilde yayılan kanserlerdir.

  Evre III kanser lenf düğümlerine yayılmıştır.

  Evre IVA kanserin lenf düğümlerine daha çok yayıldığı veya üretra veya vajinanın üst bölümlerine yayıldığı veya mesane, rektum ve kalça kemiğine yayıldığı anlamına gelir.

  Evre IVB kanserin vücudun uzak bölgelerine yayıldığı (metastaz) anlamına gelir.

  Vulva – Vajina Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

  Vulva kanserinin tedavisi cerrahidir. Vulva kanseri ameliyatında bazen tüm vulvanın alınması gerekir. Vulva kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavi için kapsamlı bir ameliyat gerekliliği riski o kadar azalır.

  Vulva kanseri için tedavi seçenekleri kanserin tipine ve evresine, genel sağlık durumunuza ve tercihlerinize bağlıdır.

  Vulva Kanseri Cerrahisi

  Vulva kanseri tedavisinde kullanılan ameliyatlar aşağıdakileri içerir:

  Kanseri ve Sağlıklı Dokunun Kenarını Almak (Eksizyon): Ayrıca geniş lokal eksizyon veya radikal eksizyon da denilen bu işlem kanserin ve tam çevresindeki normal dokunun en az 3/4 inç (2 cm) bölümünün kesilerek alınması içerir. Doktorunuzun normal görünen doku kenarını keserek alması, tüm kanserli hücrelerin alındığından emin olmaya yardımcı olur.

  Vulvanın Bir Bölümünün Alınması (Kısmi Vulvektomi): Kısmi vulvektomi sırasında vulvanın bir kısmı ve altında yatan dokular alınır.

  Vulvanın Tümünün Alınması (Radikal Vulvektomi): Radikal vulvektomi klitoris ve altta yatan doku dahil tüm vulvanın alınmasını içerir.

  İlerlemiş Kanser için Kapsamlı Ameliyat: Kanser vulva dışına ve çevredeki organlara yayılmışsa doktorunuz pelvik eksenterasyon adı verilen bir ameliyatla vulvanın tümünün ve çevredeki organların alınmasını önerebilir. Kanserin nereye yayıldığına bağlı olarak cerrah alt kolon, rektum, mesane, rahim ağzi, rahim, vajina, yumurtalıklar ve çevredeki lenf düğümlerini alabilir. Mesane, rektum veya kolon alınırsa idrarın bir torbaya (ostomi) atılması için vücudunuzda yapay bir çıkış (stoma) oluşturulacaktır.

  Yara veya arkada kalan alan genelde vücudunuzun başka bir bölgesinden greftlenen cilt olmadan kapanabilir. Ancak kanserin ne kadar yayıldığına ve ne kadar doku cikartilmasi gerektiğine bağlı olarak bir rekonstrüktif cerrahi uygulanabilir – bu işlemde bu alanı kaplamak için vücudunuzun başka bir bölümünden cilt grefti hazırlanır.

  Tüm vulvanın alınmasına yönelik ameliyat, kesi çevresinde enfeksiyon ve iyileşme sorunları gibi komplikasyonların riskini taşır. Buna ek olarak vulva pedinin bir kısmı veya tümü alındığında uzun süre boyunca oturmak rahatsız edici olabilir. Cinsel organ bölgesinde uyuşma hissedilebilir ve cinsel ilişki sırasında orgazma ulaşmak zorlaşabilir.

  Çevredeki lenf düğümlerini almaya yönelik ameliyat Vulva kanseri sıklıkla kasıktaki lenf düğümlerine yayılır, dolayısıyla doktorunuz kanserin alınması için yapılan ameliyat sırasında bu lenf düğümlerini de alabilir. Sizin durumunuza bağlı olarak doktorunuz yalnızca birkaç lenf düğümünü veya birçok lenf düğümünü alabilir.

  Lenf düğümlerinin alınması sıvı tutulumuna ve bacakların şişmesine neden olur (buna lenfödem denilir). Bu komplikasyon gelişirse semptomların azalmasina yardımcı olacak kompresyon aletleri veya destek çorapları verilebilir.

  Sentinel lenf düğümü biyopsisi adı verilen bu prosedür kanserin ilk olarak yayılmasının en muhtemel olduğu lenf düğümünün tanımlanmasını içerir. Cerrah daha sonra test edilmek üzere lenf düğümünü alır. Kanser hücreleri bu lenf düğümünde tespit edilmezse kanser hücrelerinin diğer lenf düğümlerine yayılmamis demektir bu nedenle sentinel lenf nodu biopsisi yapilan olgularda daha az lenfadenektomi yapilir ve dolayisiyla daha az lenfodem gorulur .

  Radyoterapi

  Radyoterapide kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçte enerji ışınları (örneğin, X ışınları) kullanılır. Vulva kanseri için radyoterapi genelde vücudunuzun etrafında dönen ve cildinizde kesin noktalara radyasyon uygulayan bir makine tarafından uygulanır (harici ışın radyoterapisi).

  Radyoterapi bazen vulva kanserlerinin boyutunu küçülterek ameliyatın başarı şansını artırmak için kullanılır. Radyoterapi bazen kemoterapi ile birlikte uygulanır ve böylelikle kanser hücreleri radyoterapiye daha duyarlı hale getirilebilir.Lenf düğümlerinde kanser hücreleri belirlenirse ameliyattan sonra radyoterapi uygulanmasını önerilir.

  Kemoterapi

  Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kimyasal maddelerin kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları genelde bir damar veya ağız yoluyla uygulanır.

  Vücudun diğer alanların yayılan ilerlemiş vulva kanserli kadınlar için kemoterapi bir seçenek olabilir. Bazen kemoterapi vulva kanserlerinin boyutunu küçülterek ameliyatın başarı şansını artırmak için radyoterapi ile birlikte kullanılır.

  Tedaviden sonra takip testleri: Vulva kanseri tedavisini tamamladıktan sonra kanser nüksü olup olmadığına bakmak için periyodik takip muayeneleri önerebilir. Başarılı bir tedaviden sonra bile vulva kanseri nüksedebilir. Genelde vulva kanseri tedavisinden sonraki ilk iki yılda, her 3-4 ayda bir sonraki 3 yil 6 ayda bir muayene yapilması önerilir. Beş yıl geçtikten sonra, yıllık takip yeterli olacaktır.

  Korunma

  Cinsel yolla bulaşan hastalık riskinizi azaltın. Vulva kanseri riskini azaltmak için HPV ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların riskini azaltın. Bu hastalıkların riskini azaltmak için,

  • Cinsel partner sayınızı sınırlandırın. Ne kadar fazla cinsel partnerinizi olursa HPV bulaşma riskini o kadar yüksektir.
  • Prezervatif kullanın. Prezervatif sizi HIV bulaşmasına karşı koruyabilir. Prezervatifler HPV bulaşma riskini azaltabilir ancak sizi buna karşı tamamen koruyamaz.
  • HPV aşısını yaptırın.
  • Periodik pelvik muayene yaptirin. Bu muayeneler doktorunuzun vulvayı görsel olarak incelemesine ve anormallikleri kontrol etmek için iç organları muayene etmesine izin verir.

  İstanbul Vulva – Vajina Kanseri Tedavisi

  Vulva – vajina kanserlerinin özellikle tanı aşamasında, doktorun deneyimi oldukça önemlidir. Sessiz ilerleyen ve belirtileri çabuk fark edilmeyen bir rahatsızlık olduğu için doktorun hasta öyküsünü dikkatle dinlemesi ve vulva – vajina kanserinin ilk işaretlerini anlaması önemlidir.

  İstanbul’da vulva – vajina kanseri tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi