Laparoskopi İstanbul

  Laparoskopi İstanbul; günümüzde açık ameliyat yönteminin yerini almaya başlayan, modern bir cerrahi yöntemidir. Halk arasında “kapalı ameliyat” olarak da bilinen laparoskopi, özellikle kadın hastalıkları ve doğum alanında en çok kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. En büyük avantajı ise ameliyat sonrası iyileşme sürecini ciddi şekilde kısaltması, daha iyi kozmetik sonuç, enfeksiyon riskini minimuma indirerek, hastanın güvenliğini sağlamasıdır. Laparoskopi ile jinekolojik kanser ameliyatları, miyom alınması, yumurtalık kisti ameliyatları, rahmin çıkarılması olmak üzere pek çok üreme sistemi hastalığının tedavisi yapılmaktadır.

  Laparoskopi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilir; Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi (Kapalı Ameliyat) Nedir?

  Laparoskopi; özel bir kamera yardımıyla batın bölgesinin görüntülenmesini ve bu bölgedeki patolojilerin tedavi edilmesini sağlayan, modern bir cerrahi yöntemdir. Özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde, giderek açık ameliyata olan ihtiyacı azaltmıştır. Bunun nedeni; laparoskopinin hem hasta hem de doktor için çok daha avantajlı ve konforlu bir cerrahi yöntem olmasıdır. Karın bölgesinden yapılan, birkaç küçük kesiden gerçekleştirilen laparoskopik operasyonlar sayesinde, rahmin çıkarılması dahil açık cerrahide yapılabilen jinekolojik birçok işlem sağlanabilir. Bu nedenle tedavide kullanım alanı geniş ve güvenli bir yöntemdir. Laparoskopiyi “tanısal laparoskopi” ve “operatif laparoskopi” olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz.

  Tanısal laparoskopi nedir?

  Tanısal laparoskopi, karın ve üreme sistemindeki sorunların teşhis edilmesi amacıyla yapılan laparoskopi işlemidir. İşlem sırasında, karın bölgesinden açılan küçük bir kesi ile iç organlar, rahim ve yumurtalıklar incelenebilir. İşlem sonrasında gerekli görülürse, operatif laparoskopi de yapılabilir. Yani uygun yöntemle rahim bölgesine müdahale edilebilir.

  Tanısal laparoskopi sayesinde;

  • Kronik kasık ağrısı
  • Şiddetli adet sancısı
  • Genital bölge anomalileri
  • Kısırlık
  • Yumurtalık kistleri, miyom ve poliplerin tanısı yapılabilir.

  Operatif (Tedavi Amaçlı) laparoskopi nedir?

  Laparoskopinin tedavi amacıyla yapılmasına ise “operatif laparoskopi” denir. Operatif laparoskopide de işleme karın ve üreme organlarının görüntülenmesiyle başlanır. Ancak operatif laparoskopide ameliyat planı bellidir. Bu nedenle kamera görüntüsü lezyona ulaştığı anda cerrahi işleme başlanır.

  Operatif laparoskopi sayesinde;

  • Jinekolojik kanser ameliyatları
  • Tüplerin bağlanması
  • Kist, miyom ve poliplerin çıkarılması
  • Rahimdeki yapışıklıkların tedavi edilmesi
  • Endometriozis tedavisi
  • Dış gebelik tedavisi
  • Rahmin alınması (laparoskopik histerektomi) mümkündür.

  Laparoskopi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi işlemi, genel anestezi altında yapılır. İşleme başlarken; karın veya kasık bölgesine, birkaç tane ince kesi yapılır. (Kesiler oldukça minimal boyutlardadır. Bu nedenle laparoskopiden sonra iz kalmaz.) Bu kesilerden birine “laparoskop” adı verilen, mikro boyutlardaki, ucunda ışık kaynağı olan kamera sokulur. Bu kamera batın bölgesini ve üreme organlarını net bir şekilde ekrana yansıtır. Doktor, ekrandaki görüntüyü takip ederek, hedef bölgedeki patolojileri tedavi edilebilir. Uygulanan cerrahi işlem, laparoskop kesisinin yanındaki diğer küçük kesilerden yapılır. İşlem bittiğinde ise bölge temizlenir ve hasta istirahat için odasına çıkarılır.

  Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

  • Laparoskopi ile kadın hastalıkları ve doğum alanındaki birçok rahatsızlık tedavi edilebilir.
  • Büyük kesiler yapılmadığı için ameliyat sonrası enfeksiyon riski oldukça azdır.
  • Açık ameliyatla yapılan kadın doğum operasyonlarından sonra karın içerisinde yapışıklık oluşma riski mevcuttur. Laparoskopik cerrahi, bu riski en aza indirerek, hastanın güvenli bir şekilde hastaneden ayrılmasını sağlar.
  • Ameliyat bölgesinde iz kalmaz.
  • Ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha kısadır. Bu nedenle hastalar kısa süre içerisinde iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

  Laparoskopi Riskli Midir?

  Elbette, tüm girişimsel tedaviler gibi, laparoskopide de bazı riskler vardır. Bu riskler, hedeflenen tedavinin doğru bir şekilde yapılamaması ya da enfeksiyondur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi laparoskopi sayesinde enfeksiyon riski en aza iner. Ancak yine de kişinin kişisel bakımına ve temizliğine özen göstermesi gerekir. Bunun dışında, laparoskopiden oluşabilecek sorunların büyük bir çoğunluğu uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır. Eğer doktorunuz alanında uzman ve deneyimli ise hiçbir sorun yaşamadan laparoskopi sürecinin tamamlayabilirsiniz.

  İstanbul Laparoskopi Fiyatları

  Kadın doğum alanında, birçok farklı amaca yönelik laparoskopi uygulanmaktadır. Bu durum da laparoskopi fiyatlarını etkilemektedir. Bu nedenle laparoskopi fiyatlarının belirlenmesi için öncelikle hastanın detaylı olarak muayene edilmesi ve kişiye özel ameliyat planının çıkarılması gerekir. Benzer şekilde, tanısal ve operatif laparoskopi fiyatları da farklılık gösterecektir.

  Laparoskopi fiyatları İstanbul hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; detaylı bilgi alabilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi