Vakumla Kürtaj İstanbul

  Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Uzun yıllardır “küret” adı verilen aletlerle, rahim içi kazınarak yapılan kürtaj, günümüzde daha modern yöntemlerle yapılmaktadır. “Vakumla kürtaj” adını verdiğimiz bu yöntem sayesinde, kürtajdan sonraki enfeksiyon riski azalmakta ve hastanın toparlanma süreci daha kısa olmaktadır. Kürtaj da klasik kürtaj uygulaması gibi anestezi altında yapılan bir işlemdir. Yasal süresi, klasik kürtaj uygulamasında olduğu gibi gebeliğin 10. haftasıdır.

  Yazımızın devamında, kürtaj ve vakumla kürtaj arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgiye yer vereceğiz. İstanbul’da vakumla kürtaj için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vakumla Kürtaj Nedir?

  Vakumla kürtaj, günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması ya da düşükten sonra, rahmin temizlenmesi amacıyla yapılır. En önemli özelliği ise, kürtaj işleminin ters basınç yaratan, özel vakum kanülleri ile yapılmasıdır. Böylece rahmin daha az zarar görmesi ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması hedeflenmektedir.

  Vakumla Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

  Vakumla kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. Eğer gebelik 10 haftayı geçmişse hiçbir yöntemle kürtaj yapılamaz. Bu nedenle yasal sınırı aşmak istemeyen hem de çocuk sahibi olmaya kendini hazır hissetmeyen kişilerin zamanında gebelik testi yapması önemlidir. Gebelik testleri, adet gecikmesinden yaklaşık 1 hafta 10 gün sonrasında en doğru sonuçları verir. Eğer idrar testinin sonuçları şüpheli ise (idrarda gebelik testinin silik çıkması ya da sonuç ekranında hiç çizgi görülmemesi) kanda gebelik testi yapılarak kesin sonuçlara ulaşılabilir.

  Vakumla Kürtajın Avantajları Nelerdir?

  Klasik kürtaj uygulamasında, küret yardımıyla rahimdeki dokular kazınarak, gebeliğe dair tüm kalıntıların çıkarılması sağlanır. Bu süreçte rahim bir miktar yıpranır. Rahim dokularına yapılan kazıma işlemi, üreme organlarını enfeksiyona daha açık hâle getirir. Vakumla kürtaj, klasik kürtaj uygulamasında oluşan bu yan etkileri minimuma indirmeyi amaçlayan bir yöntemdir.

  Küretle kazıma, rahim içi dokulara zarar verdiği için rahmi daha hassas hâle getirir. Vakumlu kürtajda rahme minimum düzeyde hasar verilir.

  • Vakumla kürtajda, kürtaj sonrası enfeksiyon riski daha azdır.
  • Kürtaj nedeniyle endometrium dokusunda yapışıklık olma ihtimali de azalır.
  • Vakumla kürtajdan sonraki gebeliklerde düşük olma olasılığı da daha azdır.

  Vakumla Kürtaj Kaç Dakika Sürer?

  Vakumla kürtaj oldukça kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Yaklaşık 5 – 10 dakika içerisinde gebelik sonlandırılır. Ancak anestezi süreci ile birlikte, bu süre 45 – 50 dakikayı bulabilir.

  Vakumla Kürtaj Yapılırken Acı Hissedilir Mi?

  Vakumla kürtaj da klasik kürtaj işlemi gibi anestezi altında yapılan bir işlemdir. Ancak genel anestezinin yan etkileri düşünülerek, daha hafif bir anestezi yöntemi kullanılır. Sedasyon adını verdiğimiz bu yöntem sayesinde, hasta kısa sürede kendine gelir ve aynı gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

  Vakumlu Kürtaj Sonrası Hamilelik Mümkün Müdür?

  Tüm kürtaj işlemlerinden sonra hamile kalmak mümkündür. Bu nedenle vakumlu kürtajdan sonra da sağlıklı bir şekilde hamile kalmak mümkündür. Vakumla kürtaj işleminde, klasik kürtajın riskleri daha az olduğu için gebe kalma süreci de daha kolay olabilir.

  Vakumla Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Vakumla kürtaj, enfeksiyon riskini oldukça azaltsa da rahme bir müdahale söz konusudur. Bu nedenle kişinin de kürtaj sonrası süreçte dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hamam, sauna ve havuz gibi toplu kullanım alanlarını kullanmak, vajinadan rahme bakteri taşınmasına neden olabilir.

  Vakumla kürtaj sonrasında da bir süre cinsel perhiz tercih edilir. Yaklaşık 10 – 15 günlük cinsel perhiz kuralına uymak gerekir.

  Bir süre ayakta duş alınması ve doktorun reçete ettiği antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması gerekir.

  Kimler Vakumla Kürtaj Yaptırabilir?

  Vakumla kürtaj, kürtaj yaptırabilen her kadına yapılabilir. Yani vakumla kürtaj; 18 yaşından büyük her kadına yapılabilir. Ancak bu konuda bazı yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Yasalarımıza göre; eğer kadın 18 yaşından küçükse, kürtaj için aile izni alması gereklidir. 18 yaşından büyük ve evli kadınlarda da eş izni ile kürtaj yapılabilir.

  İstanbul Vakumla Kürtaj Fiyatları

  Vakumla kürtaj, günümüzde en sık uygulanan, en sağlıklı ve en hijyenik kürtaj yöntemidir. Bu nedenle birçok doktor vakumla kürtajı önermektedir. Vakumla kürtaj fiyatları ise uzmandan uzmana değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle vakumla kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi