Dört Boyutlu Ultrason İstanbul

  4 boyutlu ultrason; anne karnındaki bebeğin hareketlerini ve gelişimini, neredeyse gerçeğe yakın bir görüntü ile takip etmemizi sağlayan, ileri teknoloji bir görüntüleme yöntemidir.

  Gebelik süreci boyunca, düzenli yapılan ultrason görüntülemeleri ile, bebeğin anne karnındaki konumu ve gelişimi takip edilir. Aynı zamanda bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. 4 boyutlu ultrason, bunu bir adım öteye taşıyarak, bebeğin yüz hatlarını, mimiklerini bile görmemize olanak tanıyan bir ultrason yöntemidir. Bu sayede, yarık dudak gibi gelişimsel anormalliklerin ve down sendromununun tanısını koymak da kolaylaşmaktadır.

  Yazımızın devamında, dört boyutlu ultrason hakkında tüm merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız. İstanbul’da dört boyutlu ultrason ile ilgili merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  4 Boyutlu Ultrason Nedir?

  Halk arasında “ayrıntılı ultrason” olarak da bilinen dört boyutlu ultrason İstanbul, bebeğin hareketlerinin, yüz ifadesinin hatta mimiklerinin bile görüntülenmesini sağlayan, gelişmiş bir ultrasondur. 4 boyutlu ultrasonun en önemli özelliği; ultrason cihazındaki görüntünün, anne karnındakiyle eş zamanlı olmasıdır. Yani bebek, anne karnında hareket ederken görülebilir. Kalp atışı izlenebilir. Yüz ifadesi anlaşılabilir. Hatta bazı ebeveynler, bebeğin kime benzediğine dair tahmin bile yürütebilirler. Anne ve baba için heyecan verici bir deneyim olan 4 boyutlu ultrason görüntülemesi, aynı zamanda bebeğin gelişimi için önemli olan tıbbî bulguları da vermektedir.

  4 Boyutlu Ultrason Ne İçin Yapılır?

  Dört boyutlu ultrasonun en büyük avantajı; anne karnındaki bebeği tüm detaylarıyla göstermesidir. Bebeğin görüntülendiği anlar, çift için büyülü bir deneyimdir. Dolayısıyla anne ve babayı ebeveynliğe biraz daha hazırlar.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

  Bebeğin 4 boyutlu ultrasonda net bir şekilde görülebilmesi için cilt dokularının oluşmaya başlaması; kemik, kıkırdak gelişiminin tamamlanması gerekir. Bu nedenle 4 boyutlu ultrason için en uygun zaman genellikle 18-26. haftalar arasıdır.

  4 Boyutlu Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

  Birçok anne adayı, dört boyutlu ultrasonun bebeğe zarar vereceğine dair endişe duymaktadır. Ancak dört boyutlu ultrason zararlı değildir. Hem anne hem de bebek için oldukça güvenlidir.

  Dört Boyutlu Ultrasonun Farkları Nelerdir?

  Dört boyutlu ultrasonun tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri, ekrandaki görüntülerin, anne ve babanın bebekle ilk tanışma ânı olmasıdır. Bununla birlikte, dört boyutlu ultrason sayesinde bebeğin tüm hareketleri, saniye saniye izlenebilmektedir. Bu da kadın doğum uzmanına, gelişimsel sürecin normal olup olmadığı için önemli bilgileri vermektedir.

  Bununla birlikte, 2D ve 3D ultrason tekniklerinin hâlâ bazı avantajları bulunmaktadır. Özellikle bebeğin iç organları ile ilgili sorunların tespit edilmesinde 2D ultrason en başarılı sonuçları vermektedir. Bu nedenle gebelik sürecinde tüm ultrason tekniklerinden faydalanmak ve bebeğin gelişimini tüm yönlerden ele almak gerekir.

  4 Boyutlu Ultrason Nasıl Çekilir?

  Dört boyutlu ultrason çekimi tıpkı diğer ultrason yöntemlerinde olduğu gibi, özel cihazlarla yapılır. Rahmin içini görüntüleyen ultrason cihazı, özel bir jel yardımıyla anne karnında gezdirilir. Dört boyutlu ultrason, iki boyutlu ultrasondan alınan görüntülerin birleştirilmesiyle oluşur. Bu nedenle ultrason çekimi sırasında, bebeğin gülümsemesi bile görülebilir.

  İstanbul Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları

  Dört boyutlu ultrason İstanbul, günümüzde birçok çifti heyecanlandıran, gebelik sürecinin ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Sağladığı yüksek çözünürlüklü görüntü sayesinde gebeliğin birçok açıdan değerlendirilmesini sağlar. İstanbul’da 4 boyutlu ultrason fiyatları hakkında bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi