Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

  Tıp dilinde serviks kanseri olarak bilinen rahim ağzı kanseri İstanbul, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Rahmin “serviks” adı verilen, alt kısmında meydana gelen bu kanser türü, genellikle tedavi edilebilir. Ancak sessiz ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kadınların düzenli jinekolojik muayeneyi aksatmaması oldukça önemlidir. Rutin kontrollerde yapılan PAP-Smear testi sayesinde, rahim ağzında kanser hücrelerinin varlığı, erken dönemlerde anlaşılabilir. Özellikle HPV virüsü olan kişilerde, rutin kontrol sıklığı 1 yıl yerine, 6 ay olmalıdır. Çünkü kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık %70’inden fazlası, HPV’den kaynaklanır.

  Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilir ve İstanbul’da, Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

  Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Nedir?

  Serviks bölgesi; vajinayı rahme bağlayan, boyun şeklindeki bölgedir. Bu bölgedeki dokularda meydana gelen ve çoğalan kanser hastalığına ise rahim ağzı kanseri denmektedir. Rahim ağzı kanseri genellikle ölümcül değildir. Erken teşhis edildiğinde, hastalarımız, yeniden şikâyeti olmadan, uzun yıllar yaşayabilmektedir. Ancak sessiz ilerleyen bir rahatsızlık olduğu için fark etmesi zordur. Özellikle HPV virüsünün neden olduğu bir kanser türü olduğu için, HPV hastalarımıza rutin kontrollerin önemini, üzerine basa basa vurgulamaktayız.

  Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Rahim ağzı kanserinin yaygın görülen belirtisi; nedeni bilinmeyen vajinal kanamalardır. Vajinal kanamalar ara kanama şeklinde olabilir. Cinsel ilişkiden sonra ya da menopoz döneminde görülebilir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında ağrı, anormal yapıdaki vajinal akıntılar ve adet döngüsünün bozulması da rahim ağzı kanserinin diğer belirtileridir.

  Hastalık ilerledikçe; yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, sırt ağrıları, idrar yollarında tıkanma, kilo kaybı ya da dışkı kaçırma sorunları da görülebilir.

  HPV (Human Papilloma Virüs) Nedir?

  HPV yani Human Papilloma Virüs, rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerinden biridir. Cinsel yolla bulaşan bu virüs, genellikle kadınlarda kanser yapıcı özelliktedir. Hedef aldığı bölge ise rahim ağzı yani serviks bölgesidir.

  HPV’nin 200’den fazla çeşidi bulunur. Bunlardan bazıları kanser açısından yüksek riskli bazıları ise düşük risklidir. En çok kansere dönüşen HPV türleri ise 16 ve 18’dir. HPV 6 ve 11 sıklıkla genital siğillere neden olur ancak kanser yapma riski daha azdır. HPV dışında;

  • Sigara kullanımı
  • Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar
  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • Obezite
  • Ailede rahim ağzı kanseri öyküsü olması
  • A ve C vitamini eksikliği de rahim ağzı kanserine yol açabilir.

  Rahim Ağzı Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

  Jinekolojik muayene sırasında yapılan PAP – Smear testleri, rahim ağzı kanserini erken dönemde teşhis etmenin en etkili yoludur. PAP – Smear testleri, kanserin evresi, türü ya da yayılma durumu ile ilgili bilgi vermese de kanseröz hücrelerin varlığına dair ilk bulguları elde etmemizi sağlar. Bu nedenle HPV hastası kadınlarda, 6 ayda bir PAP – Smear testinin tekrarlanması oldukça önemlidir. PAP – Smear testlerinde kanser şüphesi oluştuğu takdirde ise biyopsi ve kolposkopi ile daha detaylı tanı sürecine geçilir.

  Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Edilebilir Mi?

  Rahim ağzı kanseri, tedaviye hızlı ve olumlu sonuç veren kanser türlerinden biridir. Ancak tedaviden başarılı sonuç alabilmek için erken teşhis önemlidir.

  Rahim ağzı kanseri; skuamöz hücreli kanser ve adekarsinom olmak üzere iki başlığa ayrılır. Tedavi süreci ise kişideki kanserin türü ve ilerleyişine göre farklı yaklaşımlarla yapılabilir.

  Eğer kanser yavaş ilerliyorsa ve ilk evrelerindeyse, kemoterapi ve ışın tedavileri yeterli olabilir. Ancak ilerlemiş vakalarda, en iyi seçenek rahmi tamamen almaktır. Histerektomi (rahmin alınması) yapılacak hastalarda, laparoskopik cerrahi sayesinde ameliyat süreci oldukça kolay geçmektedir. Bu nedenle ileri yaştaki hastalarımızda bile güvenle tedavi yapılabilmektedir.

  İstanbul Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

  Rahim ağzı kanseri, yaygın bir hastalık olduğu için kadınların korkusudur. Ancak tedbir sayesinde engellenebilir ve tedavi edilebilir. HPV’den kaçınmak, sigaradan uzak, sağlıklı bir yaşam sürmek; rahim ağzı kanserini engellemenin temel koşullarıdır. Bu nedenle tüm kadınların HPV aşısı hakkında bilgilenmesi ve rutin jinekolojik muayenenin önemini kavraması oldukça önemlidir.

  Serviks yani rahim ağzı kanseri tedavisi İstanbul için daha fazla bilgi almak isterseniz, Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi