Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı İstanbul

  Yumurtalık kistleri, birçok kadında görülebilen, büyüdükçe ise üreme ile ilgili sorunlara neden olabilen kistik yapılardır. Yumurtalık kistlerinin bir bölümü, içi su dolu keseciklerdir. Bunlar genellikle adet dönemlerinden önce ortaya çıkar ve adet kanamasının bitmesiyle, kendiliğinden yok olurlar. Ancak içi yağ dolu, sert yapıdaki yumurtalık kistleri kadın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu kistlerin, ameliyat ile çıkarılması gerekebilir. Yumurtalık kistlerinin çıkarılmasında en çok tercih edilen ameliyat yöntemi ise kapalı ameliyat yöntemidir.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri, her kadında görülebilir. Birçoğu iyi huyludur ve kansere dönüşmez.

  Özellikle adet dönemlerinden önce, yumurtalıklarda içi su dolu kist kesecikleri oluşur. Bu oldukça normal bir durumdur ve adet bitiminde bu kistler de kaybolur. Ancak bazı yumurtalık kistlerinin içi yağ ya da farklı sıvılarla doludur. Bunlardan en bilindik olanı çikolata kistleridir. Çikolata kistlerinin büyük bir bölümü endometriozis adı verilen rahatsızlık nedeni ile oluşur. Endometriozis, rahim içerisinde bulunan endometrium dokusunun rahim dışına taşması nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri, genellikle çok büyüyene kadar belirti vermezler. Çoğu zaman jinekolojik muayene sırasında ya da kısırlığın tanı sürecinde fark edilirler. Ancak yumurtalık kistleri büyük boyutlara ulaştığında, adet dönemi ile ilgili sorunlara (adet kanamasının miktarının artması/azalması, adetin düzensiz olması/kesilmesi) neden olabilirler. Aynı zamanda yumurtalıklardaki kistler, kadın üreme sistemini de olumsuz etkiler. Bu nedenle gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Büyük boyutlara ulaşan yumurtalık kistlerinin yaygın belirtileri;

  • Adet döngüsünün düzensiz olması
  • Adet dönemi ağrılarının normale göre şiddetli olması
  • İdrar ve bağırsak rahatsızlıkları
  • Kilo artışı
  • Bulantı, kusma
  • Vajinal akıntı ve lekelenme tarzında kanamalar
  • Şiddetli kasık ağrıları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Karında şişlik, hazımsızlık
  • Tüylenme
  • Gebelik ile ilgili sorunlar, kısırlık (infertilite)

  Yumurtalık Kistleri Kansere Dönüşür Mü?

  Yumurtalık kistlerinin yaklaşık %80 – 85’i iyi huyludur ve ergenlik dönemini tamamlayan kadınlarda görülebilir. Ancak nadiren de olsa, yumurtalıktaki kistler kanser habercisi olabilir. Bu nedenle kistin oluştuğu döneme, büyüme hızına ve şekline göre değerlendirme yapmak, yumurtalık kistlerini mutlaka takip etmek gerekir.

  Kanser şüphesi yaratan yumurtalık kistleri:

  • İleri yaşlarda oluşan kistler
  • Menopoz sonrası dönemde oluşan kistler
  • Mevcut kistlerin menopozdan sonra hızla büyümesi
  • Sınırları belli olmayan kist yapıları
  • Hızlı büyüyen kistler
  • Her muayenede daha fazla büyüyen kistler

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Neden Yapılır?

  Ameliyat Edilmesi Gereken Yumurtalık Kistleri Hangileridir?

  Basit Kistler: Basit kistler, kanseröz özellik göstermeyen, çoğunlukla iyi huylu kistlerdir. Ancak vücutta kaldığı süre boyunca adet düzenini bozabilir, gebeliği riske atabilirler. Bu nedenle cerrahi ile çıkarılması tercih edilebilir.

  Çikolata Kistleri (Endometrioma): Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen bu kistler, genellikle endometriozis rahatsızlığına bağlı olarak gelişir. Endometriozis, rahim içerisindeki endometrium sıvısının rahim dışına taşmasıyla gelişen bir rahatsızlık olduğu için gebeliği engelleyebilir. Eğer çikolata kistleri nedeniyle gebelik engelleniyorsa, kistlerin cerrahi ile çıkarılması gerekebilir.

  Dermoid Kistler: Bu kistler, sert yapıları nedeniyle kanser şüphesi yaratan kistik yapılardır. Eğer kanseröz özellik gösteriyorlarsa ya da aşırı büyüklerse, cerrahi ile alınması tavsiye edilir. Kanseröz özellik göstermeyen ancak dermoid kist kapsamında değerlendirilen kistlerin ise mutlaka düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

  Eğer yumurtalık kistleri, yukarıda saydığımız özellikte ise ameliyatla alınması en doğru karar olacaktır. Yumurtalık kistlerinin alınmasında en çok tercih edilen yöntem ise kapalı ameliyat yöntemidir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul, laparoskopik ameliyat yöntemi ile yapılabilir. Her iki yöntemde de derin ve büyük ameliyat kesileri yapılmaz. Bu nedenle açık ameliyat yönteminden farklıdır.

  Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı, bâkire olanlara da yapılabilir. Çünkü karın bölgesinden yumurtalıklara ulaşılır. Karın bölgesinden yapılan ince bir kesiden, “laparoskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir kamera sokulur. Bu kamera, rahim ve yumurtalıkları detaylı olarak ekrana yansıtır. Bir yandan da, açılan diğer birkaç küçük delikten, cerrahi uygulama yapılabilir.

  İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

  Kapalı yumurtalık ameliyatlarının en önemli avantajları, birçok zaman hasta için hastanede yatış gerektirmemesi, yatış olacaksa bile sürenin açık ameliyatlara göre daha kısa olması, ameliyattan sonra oluşabilecek ağrının az olması ve ağrı kesicilerle kolayca giderilmesi, normal yaşama dönüş süresinin kısa olması ve kozmetik sonucun (daha az yara izi) açık cerrahiye göre daha iyi olmasıdır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi