HPV – Smear Testi İstanbul

  Smear testi, günümüzde rahim ağzı kanserinin taranmasında ve erken dönemde teşhis edilmesinde en önemli testlerden biridir. Özellikle HPV virüsü ile enfekte olmuş kadınlarda, düzenli yapılan smear testleri sayesinde kanser riskinin kontrol altına alınması mümkündür.

  Rahim ağzı kanseri vakalarının neredeyse tamamı, HPV virüsünden kaynaklanır. HPV virüsü, genital bölgede siğil oluşturmasıyla bilinen, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Vücuda girdikten sonra, siğiller tedavi edilse bile, virüs etkinliğini devam ettirir.

  Smear yani PAP – Smear testi hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. İstanbul’da smear testi ve jinekolojik muayene için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Smear (PAP – Smear) Testi Nedir?

  PAP – Smear testi, ilk olarak 1930’lu yıllarda keşfedilen bir testtir. Bugün ise jinekolojik muayenelerin oldukça önemli bir parçasıdır. Smear testi; vajinadaki lezyonları, kanser öncüsü hücreleri ve bu lezyonların yoğunluğunu gösteren bir testtir. Kanseröz hücrelere dair ilk ve erken bulguları verdiği için oldukça önemlidir. Özellikle HPV’li hastaların tedavi sürecinde, belirli aralıklarla uygulanır ve olası kanser şüphesinin takip edilmesini sağlar.

  HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

  HPV; cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve kadınlarda rahim ağzı kanserinin olmazsa olmaz nedenidir. HPV, genital bölgede siğillere neden olur. Bu siğiller genellikle zararsızdır. Yalnızca genital bölgenin görünümünü olumsuz etkileyebilir; sürtünme sonucu rahatsızlığa neden olabilirler. Ancak HPV, tipine de bağlı olarak, vücutta etkinliğini devam ettirdiği sürece, bulunduğu dokuları değiştirebilir. Bunun sonucunda rahim ağzı kanseri oluşabilir. HPV’nin bazı türleri yüksek; bazı türleri ise düşük kanser riski taşır. Kansere neden olan ve en yaygın görülen HPV türleri 16 ve 18’dir. Bu nedenle bu hastalarda, rahim ağzı kanseri riskinin ve virüsün aktifliğinin düzenli bir şekilde takip edilmesi şarttır.

  Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear testi, genellikle rutin jinekolojik muayeneler sırasında yapılan bir testtir. Yaklaşık 1 – 2 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulama sırasında ise hiçbir acı ya da ağrı hissedilmez. Hasta, jinekolojik muayene için muayene masasına yatırılır. Vajina, spekulum ile genişletilir. Vajinal dokular kontrol edildikten sonra, özel bir fırça yardımı ile sürüntü örneği alınır. Sürüntü örneği laboratuvar ortamında incelenir ve doktora bildirilir. PAP Smear testinden önceki 24 saat içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi ya da vajinal bölgenin krem vb. ürünlerle temas etmesi ise tavsiye edilmez.

  Smear Testi veya HPV Testi Öncesi Hazırlık

  Test öncesinde hazırlanmanız gereken özel bir şey yoktur. Eskiden, test öncesi cinsel ilişkinin 2 gün kesilmesi önerilirdi, ama günümüzde bunun herhangi bir faydasının olmadığını biliyoruz. Testten hemen önce ilişkiye girilmiş olması, vajinal lubrikan (kayganlaştırıcı) veya krem kullanılmış olması, smear testinin alınmasına engel değildir.

  Adetli olmamanız tercih edilir. Hafif kanama varlığında, smear testi alınabilir. Adet kanaması ağır ise, smear testini kanama bitimine ertelemek uygun olacaktır.

  Smear Zamanı

  Smear testine 21 yaşında başlanmalıdır. 30 yaş ve üzerindeki kadınlarda ise, smearın yanı sıra HPV testi yapılması önerilir. HPV testinin alım tekniği de smear ile aynıdır. Aynı anda, ikisi beraber de alınabilir.

  Sıklık

  Yaşınıza, ek hastalık varlığına veya önceki smear/HPV testi sonuçlarınıza göre, hangi sıklıkta smear alınması gerektiğini doktorunuz önerecektir. Genel olarak söyleyecek olursak, 21-29 yaş arası kadınlarda üç yılda bir smear testi, 30 yaş üzerinde ise 3 yılda bir smear testi veya daha ideali 5 yılda bir HPV testi+smear testi yaptırmak uygundur. Daha önce smear ve HPV testleri normal gelen ve ilgili jinekolojik sorun yaşamamış 65 yaş üzeri kadınlarda, smear testi durdurulabilir.

  Rahim ağzı ile ilişkisiz bir sebeple, rahiminin tamamı alınmış olan kadınlarda, artık smear veya HPV testi alınmasına gerek yoktur.

  Anormal Smear Testi  veya Pozitif HPV Testi Sonucu

  HPV ile ilgili detaylı bilgileri, sitemizde ‘Sorular-Cevaplar’ bölümünde, ‘HPV ile ilgili sorular’ başlığı altında bulabilirsiniz.

  Smear testi ve/veya HPV testi sonucunuz normal gelmeyebilir. Endişe etmeyiniz! İlk bilmeniz gereken şey, anormal smear sonucunun tahmininizden daha sık olduğudur. Smear, sadece bir TARAMA testidir. Anormal smear sonucu olan kadınların çok büyük çoğunluğunda kanser yoktur.

  Test sonucunuzun detayına göre, ek inceleme yapmak gerekebilir. Bazı durumlarda, kolposkopi ile servikse daha detaylı bakmaktayız (detaylı bilgi için, sitemizden ‘Kolposkopi’ bölümüne bakabilirsiniz). Kolposkopi gerekmediği durumlarda ise, HPV veya smear testi ile yakın takibe çağırabiliriz.

  Kolposkopide gerekli görüldüğü takdirde biyopsi alınmaktadır. Sonuç olarak, kanser öncüsü lezyon veya kanser saptansa dahi, bunların oldukça etkili tedavi yöntemleri mevcuttur. Unutmayın; tarama testini yaptırmanın amacı, erken tanıya varmaktır. Başından beri düzenli smear/HPV testini yaptıran kadınların hayatlarının bir döneminde serviks kanseri olma ihtimalleri, diğer kadınlara göre oldukça düşüktür.

  Smear testi sonuçlarında;

  ASCUS nedeni bilinmeyen, atipik hücreleri ifade eder. Yani vajinada çeşitli lezyonlar görülmüştür. Ancak bu lezyonların detaylı yöntemlerle tanımlanması gerekmektedir. Bu durumda, doktor genel değerlendirmesine de bakarak, HPV testi isteyebilir. Hastaya takip tavsiye edebilir. Ya da rahim ağzı ve vajinal dokular kolposkopi ile incelenebilir.

  LSIL düşük dereceli lezyonları ifade eder. Bu durumda lezyonların varlığı, ASCUS’a göre daha yüksek ihtimaldir ve mutlaka kolposkopi ile detaylı inceleme yapılmalıdır. LSIL sonuçlarında, kolposkopi sonrası kanser öncesi lezyonlara sıklıkla tanı konulmaktadır-. Bu, kanser varlığı demek değildir. Gerekirse, tedavisi LEEP veya konizasyon ile yapılabilir. Düzenli takip şarttır.

  HSIL yüksek dereceli lezyonları ifade eder. Bu nedenle biyopsi ile doku örneği alınması gerekebilir.

  Skuamöz hücreli karsinom veya Adenokarsinom rahim ağzı kanserini ifade eder.

  İstanbul HPV – Smear Testi Fiyatları

  HPV, günümüzde birçok kadının sağlığını tehdit eden bir virüstür. Bu nedenle HPV’ye karşı bilinçli olmak ve önlemleri almak çok önemlidir. Smear testi ve HPV testi, alınacak bu önlemlerin de başında gelir. İstanbul’da, birçok farklı sağlık merkezinde, kadın doğum uzmanları tarafından, smear testi yapılmaktadır.

  HPV testi, Smear testi ve jinekolojik muayene hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi