Kızlık Zarı Dikimi İstanbul

  Kızlık zarı; vajina girişinde bulunan ve zara benzeyen, ince bir dokudur. Bu dokunun esas görevi, kadın üreme sistemini bakterilerden korumaktır. Ancak kızlık zarı zamanla bu işlevini kaybeder ve yırtılması vücuda hiçbir zarar vermez. Ancak birçok toplumda, kızlık zarı bâkireliğin sembolüdür. Bu nedenle kadınlar evlenene kadar kızlık zarının hasar görmemesini tercih ederler. Hasar gören kızlık zarı ise, tercihe bağlı olarak, dikilebilir. “Kızlık zarı dikimi” dediğimiz bu işlem hem geçici hem de kalıcı olarak yapılabilir. Yazımızın devamında, geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl olur, farkları nelerdir gibi konuları ele alacağız. Kızlık zarı dikimi İstanbul hakkında tüm merak ettikleriniz ve kızlık zarı dikimi fiyatları 2024 için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Tıp dilinde “hymen” olarak bilinen kızlık zarı, vajinanın iç bölgesinde bulunan bir zardır. Bu zar farklı yapılarda olabilir. Kadınların birçoğunda “yuvarlak kızlık zarı” dediğimiz, ortasında yuvarlak bir delik olan zar yapısı bulunur. Bu zar esnektir, ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır. Adet kanamalarının da rahatça dışarı atılmasına olanak sağlar. Ancak bazı kızlık zarı türleri, daha sert ya da daha esnek olabilir. Bu da zarın yırtılma durumunu etkileyebilir.

  Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

  Kızlık zarı, genellikle ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır. Ancak vajinaya sert ve sivri nesnelerin sokulması da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Sadece temas ile olan, yüzeysel cinsel ilişkilerde kızlık zarı genellikle yırtılmaz. Ancak mastürbasyon amacıyla vajinaya parmakların sokulması da kızlık zarını zedeleyebilir ya da yırtılmasına neden olabilir.

  Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı yırtıldığında, hafif şiddetli bir kanama olur. Bu kanama bazı kadınlarda sadece lekelenme tarzında olur. Bazı kadınlarda ise birkaç gün sürer. Kızlık zarının yapısına bağlı olarak  bazı kadınlarda kanama olmayabilir de… Bu nedenle kızlık zarının yırtıldığını anlamanın en kesin yolu kızlık zarı muayenesidir. Özellikle kişi kızlık zarının hasar gördüğünden şüpheleniyor ancak emin olamıyorsa, kadın doğum uzmanlarına başvurması gerekir.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı dikimi İstanbul, planlanan süreden erken yırtılan kızlık zarının onarılması ve kişinin kendini sosyal anlamda daha rahat hissetmesi için yapılan bir işlemdir. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı, kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Kızlık zarı muayene edilirken, vajina dudakları yanlara ayrılır. Ucunda ışık kaynağı olan, özel bir mercekle vajina içi incelenir. Eğer kızlık zarı yırtılmışsa ve kişi kızlık zarını yeniden diktirmek istiyorsa, kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı dikimi; geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olmak üzere iki farklı yöntemle yapılabilir.

  Geçici Kızlık Zarı Dikimi Kaç Gün Dayanır?

  Geçici kızlık zarı dikimi; kızlık zarı dikimi yapıldıktan kısa bir süre sonra yeniden cinsel ilişkiye girecek kişilere yapılır. Geçici kızlık dikiminin amacı, zarın tamamen dikilmeden, ilk cinsel ilişkide yeniden kanayacak hâle getirilmesidir. Planlanan cinsel ilişkiden yaklaşık 1 – 7 gün öncesinde yapılması gerekir. Geçici kızlık zarı en fazla 1 hafta dayanır. 1 hafta sonundaki cinsel birlikteliklerde, kanama olmayacaktır.

  Flep Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Flep kızlık zarı dikimi, “kalıcı kızlık zarı dikimi” olarak da bilinen kızlık zarı dikimi yöntemidir. Flep yöntemiyle dikilen kızlık zarı kalıcı olarak onarılır. Yani cinsel ilişki ne zaman olursa olsun yeniden kanama olacaktır. Flep kızlık zarı dikiminde, vajinanın iç bölgesinden alınan dokularla yeni bir kızlık zarı yapısı oluşturulur. Bu yapı da kızlık zarı gibi esnektir. Kalıcı kızlık zarı dikimi de geçici kızlık zarı gibi dışarıdan anlaşılmaz. Bu nedenle kişinin partnerinin kızlık zarının dikildiğini anlaması mümkün değildir.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Kalıcı kızlık dikiminden sonra kasık bölgesinde hafif ağrı olabilir. Bu ağrı oldukça normal ve beklenen bir yan etkidir. Ağrıları kontrol altına almak için hastalarımıza hafif ağrı kesiciler reçete edilir. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra 2 – 5 gün kadar lekelenme tarzında kanamalar görülebilir. Ancak ağrı ve kanama şikâyetleri yoğunlaşırsa, mutlaka yeniden doktora görünmek gerekir.

  Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılabilir?

  Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi, 18 yaşını geçen her hastamıza yapılabilir. Kızlık zarı dikimi işlemi, doktor ve hasta arasındaki gizlilik esasıyla korunan bir bilgidir. Yani özel klinik ve hastanelerde yapılan kızlık zarı dikimi işleminin üçüncü kişiler tarafından öğrenilmesi söz konusu değildir. Jinekologlar, bu süreçteki tüm bilgi ve değerlendirmeleri yalnızca hastalarıyla paylaşır.

  İstanbul Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

  Kızlık zarı dikiminden sonra enfeksiyon riskinin minimuma indirilmesi ve işlemin güvenli bir şekilde tamamlanması için mutlaka steril koşullarda uygulanmış olması gerekir. Yetkisi olmayan kişiler tarafından kızlık zarı dikimi yapılamaz. Bu noktada hastaların da iyi bir değerlendirme yapması ve mutlaka alanında uzman bir jinekologa başvurması gerekir. İstanbul’da kızlık zarı dikimi fiyatları ise değişkenlik göstermektedir. Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları da değişebilir. Bu nedenle kızlık zarı dikiminde fiyatların hastaya özel olarak belirlenmesi en doğrusudur.

  İstanbul kızlık zarı dikimi fiyatları 2024 hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi