Yumurtalık Kisti Tedavisi İstanbul

  Kistler, vücudun farklı bölgelerinde bulunan, içi su ya da yağ dolu keseciklerdir. Yumurtalıklardaki kistler ise kadınlarda en sık görülen kistler türlerinden biridir. Üreme çağına giren her kadında, yumurtalık kisti görülme riski vardır. Bu kistler, genellikle iyi huyludur. Kanseröz özellik göstermezler. Ancak büyüyen kistler, yumurtalıkların sağlıklı çalışmasını engelleyebilir ve gebe kalma sorunlarına yol açabilir. Ya da adet düzenlerini, kanama miktarını ve sıklığını etkileyebilir. Bu nedenle yumurtalık kistlerinin doğru değerlendirilmesi ve uygun tedavi yöntemine karar verilmesi önemlidir.

  İstanbul yumurtalık kistleri hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalıklarda Kist Neden Olur?

  Yumurtalıklarda kist birçok nedenle ortaya çıkabilir. Özellikle adet dönemlerinden önce, kadın üreme sistemi, içerisinde su olan birçok kesecik üretir. Bu kistler, her kadında görülür ve adet sonrasında kendiliğinden kaybolurlar. Ancak yumurtalık kistlerinin bazıları sert bir yapıya sahiptir ve içi yağ vb. farklı sıvılarla doludur. Özellikle doğum yapmamış kadınlarda ya da ailesinde kist öyküsü olan kadınlarda yumurtalık kisti görülme olasılığı artabilir.

  Fizyolojik kistler; yukarıda da bahsettiğimiz gibi içi su dolu olan, zararsız kistlerdir. Genellikle adet dönemlerinden önce oluşur ve kanama olduktan sonra yok olurlar. Nadiren tedavi edilmesi gerekecek kadar büyük boyutlara ulaşır, rahatsızlık verirler.

  Patolojik kistler ise fizyolojik kistlerden farklı olarak ilaç tedavisine yanıt vermeyen, büyüme eğiliminde olan kistlerdir. Patolojik kistler tespit edildikten sonra, mutlaka takip edilmelidir. Çünkü bu kistler aşırı büyüdüklerinde, gebe kalma ile ilgili sorunlara neden olabilir ve adet düzenini olumsuz etkileyebilirler.

  Yumurtalık Kistleri Kendiliğinden Geçer Mi?

  Fizyolojik kistlerin neredeyse tamamı, adet döneminden sonra, kendiliğinden geçer. Ancak patolojik kistlerin bazıları kalıcı olabilir. Bazıları ise yaşam biçimindeki değişiklikler, hormonların düzenlenmesi vb. etkenlere bağlı olarak geçebilir.

  Yumurtalıklarda Kist Hamile Kalmayı Engeller Mi?

  Yumurtalıklarda kist olması, gebeliği engelleyebilir. Bu nedenle yumurtalık kistleri tedavi edilmediğinde kısırlık riski taşırlar diyebiliriz. Yumurtalık kistleri, genellikle küçük boyutlardadır ve nadiren cerrahi gerektirirler. Ancak kistlerin fallop tüpleri tıkaması, rahim içi dokusuna yerleşerek, bu bölgeye baskı yapması durumunda gebe kalmak zorlaşabilir. Bu durumda, yumurtalık kistlerinin cerrahi ile çıkarılması en etkili çözüm olacaktır.

  Ameliyat Edilmesi Gereken Yumurtalık Kistleri Hangileridir?

  Basit Kistler: Basit kistler, kanseröz özellik göstermeyen, çoğunlukla iyi huylu kistlerdir. Ancak vücutta kaldığı süre boyunca adet düzenini bozabilir, gebeliği riske atabilirler. Bu nedenle cerrahi ile çıkarılması tercih edilebilir.

  Çikolata Kistleri (Endometrioma): Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen bu kistler, genellikle endometriozis rahatsızlığına bağlı olarak gelişir. Endometriozis, rahim içerisindeki endometrium sıvısının rahim dışına taşmasıyla gelişen bir rahatsızlık olduğu için gebeliği engelleyebilir. Eğer çikolata kistleri nedeniyle gebelik engelleniyorsa, kistlerin cerrahi ile çıkarılması gerekebilir.

  Dermoid Kistler: Bu kistler, sert yapıları nedeniyle kanser şüphesi yaratan kistik yapılardır. Eğer kanseröz özellik gösteriyorlarsa ya da aşırı büyüklerse, cerrahi ile alınması tavsiye edilir. Kanseröz özellik göstermeyen ancak dermoid kist kapsamında değerlendirilen kistlerin ise mutlaka düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

  Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri, genellikle aşırı büyüyene kadar hiçbir belirti vermezler. Bu nedenle jinekolojik muayene sırasında, tesadüfen fark edilebilirler. Patolojik kistler ise kişinin yaşam kalitesini düşüren bazı belirtiler gösterebilirler. Bunlar;

  • Şiddetli karın ve kasık ağrısı
  • Bel ağrısı
  • Karında şişlik, hazımsızlık
  • Kasık bölgesinden yapılan muayenede ele kitle gelmesi

  Yumurtalık Kistleri Tedavi Edilebilir Mi? Nasıl Tedavi Edilir?

  Yumurtalık kistlerinin birçoğu tedavi gerektirmez. Sadece takip edilir ve normalden farklı büyüme özelliği gösterdiğinde cerrahi ile alınabilir. Teşhis edildiğinde büyük boyutlarda olan ve gebe kalma ile ilgili sorunlara yol açan kistler ise histeroskopik ya da laparoskopik cerrahi ile çıkarılabilir. Günümüzde, derin ameliyat kesileri olmadan yapılan bu işlemler sayesinde, hastalarımız kısa sürede günlük yaşama dönebilmektedir.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Yumurtalık kistleri, basit jinekolojik sorunlar olarak görülse de tedavi süreci oldukça önemlidir. Eğer kist çıkarılacaksa, cerrahın bu alanda uzman olması ve yumurtalık kistlerinin yapısını iyi tanıması gerekir.

  İstanbul yumurtalık kisti tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi