Çocuk Aldırma İstanbul

  Çocuk aldırma İstanbul, istenmeyen gebeliği sonlandırmak için, kürtaj yoluyla yapılan bir işlemdir. Hem evli hem de bekâr kadınlar, çeşitli nedenlerle çocuk aldırmayı tercih edebilir. Ancak gebeliğin, yasal sınır olan 10. haftayı geçmemiş olması gerekir. Bu nedenle bebek sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerin doğru zamanda, uzman bir jinekologa başvurması gerekir.

  Çocuk aldırma işlemi yani kürtaj, sadece kadın doğum uzmanları tarafından yapılabilir ve mutlaka steril koşullarda yapılmalıdır. Merdiven altı kürtaj işlemlerinde annenin sağlığını riske atacak birçok faktör vardır. Bu nedenle çocuk aldırmaya dair bilgilerin mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından verilmesi gerekir.

  İstanbul’da çocuk aldırma ve kürtaj fiyatları hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kürtaj (Çocuk Aldırma) Nedir?

  Kürtaj yani çocuk aldırma, rahmin temizlenmesi ve yeni büyümeye başlayan embriyonun çıkarılması için yapılan bir işlemdir. Adını, uygulama sırasında kullanılan “küret” isimli tıbbî aletlerden alır. Kürtajın en bilinen uygulama alanı çocuk aldırma olsa da bazı durumlarda kürtaj bir zorunluluk hâline gelir. Düşüklerden sonra rahmin temizlenmesi ve yeniden gebeliğe hazır olabilmesi için kürtaj yapılabilir. Ya da rahim içi hastalıkların değerlendirilmesi için kürtaj yapılabilir. Kürtajla alınan doku örneği biyopside incelenir ve eğer varsa jinekolojik hastalıkların tanısı konulabilir.

  Çocuk Aldırma Kaç Aya Kadar Yapılabilir?

  Çocuk aldırma, yasalarımıza göre gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir. Yani hamileliğin 2,5 ayına kadar kürtaj yapılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken; gebelik tarihinin hesaplanmasıdır. Birçok kadın, gebeliği öğrendiği ilk ânı gebeliğin ilk haftası kabul eder. Ancak gebelik, yumurtanın döllendiği tarih baz alınarak hesaplanır. Bunu hesaplamak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle adet kanaması yaklaşık 1 hafta 10 gün geciken kadının gebelikten şüphelenmesi gerekir. Eğer kadın çocuk aldırmayı düşünüyorsa, gebelik şüphesi oluştuğu anda kadın doğum uzmanına başvurmalıdır.

  Çocuk Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

  Çocuk aldırmanın en sağlıklı ve hijyenik yöntemi kürtajdır. Kürtaj ise vakumla kürtaj ve klasik kürtaj olmak üzere iki farklı yöntemle yapılabilir.

  Klasik kürtaj yönteminde; rahim içi dokusu kazınarak, gebeliğe dair tüm dokular çıkarılır.

  Vakumla kürtaj yönteminde ise embriyo, özel vakumlu kanüller sayesinde rahimden çıkarılır.

  Her iki yöntem de gebeliği sonlandırmak için etkili ve güvenli yöntemlerdir. Ancak vakumla kürtajdan sonra enfeksiyon ve rahim içi yapışıklık riski daha düşüktür. Bu nedenle günümüzde yapılan kürtaj işlemlerinin büyük çoğunluğunda vakumla kürtaj yöntemi tercih edilmektedir.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj, anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmezler. Genellikle sedasyon dediğimiz, derin uykuya benzer anestezi yöntemi kullanılır. Bu yöntem, genel anesteziye göre daha hafif bir anestezi yöntemi olduğu için hastalarımız aynı gün içerisinde taburcu edilirler.

  Kürtaj yapılırken;

  • Öncelikle hasta muayene masasına yatırılır ve gebeliğin durumu ultrason ile kontrol edilir.
  • Sedasyon ile hasta uyutulur.
  • Genital bölge özenli bir şekilde temizlenir.
  • Vajina, spekulum ile genişletilir.
  • Embriyo ve fetüs vakum yöntemiyle çekilir. Ya da rahim iç dokusu küret ile kazınır.
  • İçeride hiçbir kalıntı olmadığı dikkatlice kontrol edilmelidir.
  • Tüm bu işlemler yaklaşık 15 – 30 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak anestezi süreci ile birlikte bu süreç 1 – 1,5 saati bulabilir.
  • Hasta aynı gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

  Evli Olmayanlar Çocuk Aldırabilir Mi?

  Evli olmayanlar da çocuk aldırabilir. Ancak çocuk aldırma ile ilgili bazı yasal düzenlemeler bulunmaktadır:

  • 18 yaşından büyük olan tüm kadınlar kürtaj yaptırabilir.
  • Eğer kadın 18 yaşından küçükse, ebeveyn izni ile kürtaj yaptırabilir.
  • 18 yaşından büyük olan kadın evli ise kürtaj için eş onayının alınması gerekmektedir.

  İstanbul Çocuk Aldırma (Kürtaj) Fiyatları

  Çocuk aldırma, istenmeyen gebeliği sonlandırmanın en güvenilir yoludur. Özellikle vakumla kürtaj ile yapılan çocuk aldırma işlemlerinden sonra rahim daha az hasar görür. Bu nedenle kişi yeniden, güvenle hamile kalabilir. Ancak kürtajın hangi ortamda yapıldığı oldukça önemlidir. İşlemden sonra rahim içi hastalıkların oluşmaması ve enfeksiyon riskinin minimuma indirilmesi için, kürtajın steril koşullarda, deneyimli jinekologlar tarafından yapılması gerekir.

  İstanbul’da çocuk aldırma ile ilgili tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir ve kürtaj fiyatını öğrenebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi