Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul

  Kızlık zarı, vajinanın iç kısmında bulunan, esnek ve zar dokusundaki yapıdır. Kızlık zarının temel işlevi, gelişme çağındaki üreme organlarını bakteri ve enfeksiyondan korumaktır. Ancak birçok toplumda bekâretin simgesi olarak kabul edilir. Kızlık zarının yerinde olup olmadığı, kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak kişi kendisi, ayna ile kızlık muayenesi yapamaz. Kızlık zarı muayenesi, yalnızca uzman jinekologlar tarafından yapılan bir işlemdir ve eğer kızlık zarı yerindeyse, muayene sırasında zar yırtılmaz.

  Yazımızın devamında, kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, kızlık zarı muayenesi nedir gibi sorularınıza daha ayrıntılı cevap bulabileceksiniz. İstanbul’da kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Kızlık zarı, vajinanın iç kısmında bulunan, zar yapısına benzer bir dokudur. Yuvarlak, deliksiz, bölmeli ve çok delikli olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Bu kızlık zarı çeşitlerinden bazıları oldukça esnektir. Bu nedenle kolayca yırtılır. Bazıları ise daha sert ve sağlam yapılıdır. Bu kişilerde cinsel ilişki sırasında ya da adet kanamalarında bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak çoğu kadın, “yuvarlak kızlık zarı” dediğimiz, ortasında yuvarlak şeklinde açıklık bulunan zar yapısına sahiptir.

  Kızlık Zarı Ne Zaman Bozulur?

  Kızlık zarı, esnek yapısı nedeniyle yırtılabilir. Zarın yırtılması, sağlık açısından herhangi bir şey değiştirmez. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemez. Ancak birçok toplumda, kızlık zarı bekâret ile ilişkilendirilir. Çünkü kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide, penetrasyon nedeniyle yırtılır. Bu nedenle evlenene kadar zarın sağlam kalması tercih edilir.

  Kızlık zarı, genellikle ilk cinsel ilişkide yırtılır. Ancak cinsellikten önce vajinaya sivri ve sert bir nesne ya da parmak sokulması da kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.

  Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı bozulduğunda, vajinadan hafif bir kan gelir. Bu kanama bazı kadınlarda sadece lekelenme tarzında olur. Bazı kadınlarda ise birkaç gün sürebilir. Kanama şiddetli değildir. Ancak iç çamaşırının lekelenmemesi için günlük ped kullanılabilir.

  Bazı kadınlarda, kızlık zarının yapısı daha esnek olduğu için kanama olmayabilir. Bu durum gayet normaldir. Ancak kişi, emin olmak için kızlık zarı muayenesi yaptırabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  “Bekâret testi” olarak da bilinen kızlık zarı muayenesi; kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını kontrol etmemizi sağlayan bir muayene yöntemidir. Kişi, kızlık zarının yırtıldığından şüphelendiğinde bir jinekologa başvurarak, kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. Evde kızlık zarı kontrolü yapmak mümkün değildir. Kişi ayna karşısında vajina içini görmeye çalışsa bile başarısız olacaktır.

  Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılabilir Mi?

  Kızlık zarı muayenesi, evlenmeden önce de yapılabilir. Vajina girişi aralanarak, özel tıbbî cihazlar sayesinde kızlık zarı görüntülenebilir. Muayene esnasında vajinaya hiçbir cihaz sokulmaz. Bu nedenle kızlık zarı yırtılmamışsa, muayene sırasında da bozulmayacaktır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, vajina girişine yakın bir bölgede bulunur. Vajinanın iç ve dış dudakları aralanarak, zarın yerinde durup durmadığı kontrol edilir. Ancak zarı net bir şekilde görebilmek için oldukça yakından, detaylı bir gözlem gerekir. Bu nedenle kolposkopi adı verilen, ucunda mercek olan, özel bir cihazla vajina incelenir. Muayene sırasında acı ya da ağrı hissedilmez ve kontrol yaklaşık 5 dakika içerisinde tamamlanır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır? Kayıtlara Nasıl Geçer?

  Kızlık zarı muayenesi, doktor ve hasta gizliliği kapsamında korunan bir bilgidir. Bu nedenle özel hastane ve kliniklerde yapılan kızlık zarı muayenesi, kayıtlarda tutulmaz ve hastanın bilgileri üçüncü bir kişi ile paylaşılmaz. Kızlık zarı muayenesi, uzman jinekologların çalıştığı hastanelerde yapılabilir.

  İstanbul Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

  Kızlık zarı muayenesi İstanbul, oldukça kısa sürede, kolay bir şekilde yapılan bir muayenedir. Ancak muayeneyi sadece uzman jinekologlar yapabilir. Çünkü kişi ayna karşısında baksa bile, kızlık zarının yapısını ve durumunu kontrol edecek bilgiye sahip değildir. Muayeneden kesin bilgiyi alabilmek için kızlık zarının yapısını tanımak gerekir. Kızlık zarı muayenesi fiyatları ise İstanbul’da doktordan doktora değişebilmektedir.

  İstanbul’da kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi