Plasenta Previa ve Plasenta Akreata İstanbul

  Plasenta previa ve plasenta akreata İstanbul, doğum sırasında annenin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atan, plasentanın yerleşim bölgesindeki sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıklardır. Genellikle gebelik takipleri sırasında yapılan ultrason muayeneleri ile tanı koyulur. Bu tanı koyulduktan sonra ise oldukça dikkatli ve sıkı bir gebelik takibi yapılmalıdır.  Tanı gebelik sırasında konulursa, doğumun sezaryenle yapılması ve annenin yaşayacağı kanamanın uygun yöntemle durdurulması gerekir.

  Yazımızın devamında plasenta previa ve plasenta akreata hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstanbul plasenta anomalileri ve tedavisi için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreata Nedir?

  Plasenta previa; plasentanın rahim ağzını kapatacak şekilde yerleşmesidir. Plasenta, bebeğin gebelik süresince beslendiği dokudur. Doğum anında rahmin gerisine doğru çekilir ve rahim kanalı sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlanabilir. Ancak plasentanın aşağıda olması bebeğin normal doğumda geçeceği alanı kapatır ve doğumu engeller.

  Plasenta akreata ise plasentanın rahim duvarına derin olarak tutunması yani yapışması anlamına gelir.

  Plasenta akreata ve plasenta previa İstanbul, oldukça nadir görülen rahatsızlıklardır. Bazı hastalarda her iki durum birlikte görülebilir. En büyük riski; doğum sırasında aşırı kanamaya neden olması ve kanama nedeniyle annenin sağlığını riske atmasıdır.

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreata Neden Olur?

  Plasenta akreatanın nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, genellikle önceki gebeliğinde previası olan veya birden fazla sezaryen doğum yapmış kadınlarda görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

  Plasenta previanın yaygın nedenleri ise;

  • İnfertilite tedavisi görmüş olmak
  • Annenin 35 yaş ve üzeri olması (Annenin yaşı arttıkça risk de artar.)
  • Önceki gebeliklerde de plasenta previa yaşanmış olması
  • Düşük ve kürtaj öyküsü
  • Rahim ameliyatları
  • Sigara kullanımı
  • Çoğul gebelik

  Plasenta Akreata ve Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

  Plasenta akreata ve plasenta previa genellikle gebelik sırasında belirti vermez. Ancak gebeliğin herhangi bir döneminde ağrısız vajinal kanamalar görülebilir. Bazı olgularda, ultrason görüntülemeleri sırasında plasentanın lokalizasyonu takip edilirse, tanı konulabilir. Bu nedenle gebelik sürecinde yapılan ultrason görüntülemelerinde detaylı inceleme oldukça önemlidir.

  Plasenta Akreata ve Plasenta Previa Riskleri Nelerdir?

  Plasenta akreata ve plasenta previa anne ve bebek açısından ciddi risklere neden olabilir. Bu rahatsızlıklar, doğum esnasında aşırı kanamaya neden olur. Kanama, annenin hayatını riske atar. Aynı zamanda plasenta akreata durumunda plasentanın aşırı yapışık olması, diğer iç organlara da zarar verebilir. Bebek için en büyük riski ise erken doğum ve buna bağlı oluşacak sağlık sorunlarıdır.

  İstanbul Plasenta Akreata ve Plasenta Previa Tedavisi

  Plasenta akreata ve plasenta previa, kanama riski çok yüksek olan hastalıklardır. Bu nedenle tedavi sürecinde oldukça dikkatli olmak gerekir. Öncelikle doğum öncesinde tanı koyulmuş olması oldukça önemlidir ve hayat kurtarıcıdır. Plasenta previa ve plasenta akreata varlığında doğum şekli sezaryen ile olmalıdır. Anne hayatını tehdit eden bu hastalıkların ameliyatı, bu konuda deneyimli olan cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Eğer tıbbî müdahaleler yetersiz kalırsa, histerektomi (rahmin alınması) gerekebilir. Rahim alındığında kanama duracak, dolayısıyla oluşabilecek riskler minimuma indirilecektir.

  Plasenta anormalliklerinin tedavisinde doğru gözlem ve hızlı karar verme becerisi oldukça önemlidir. Bu nedenle gebeliğin başından sonuna, süreci doğru takip edecek ve kanama anında doğru yönlendirmeyi yapacak doktorların deneyimi, anne ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

  İstanbul plasenta previa ve plasenta akreata tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi