Periton (Karın Zarı) Kanseri Tedavisi İstanbul

  Periton kanseri yani karın zarı kanseri; yumurtalık kanseri ile benzer belirtileri gösteren bir kanser türüdür. “Primer periton kanseri” olarak da bilinmektedir. Primer yani ana, birincil kanser olarak adlandırılmasının nedeni; metastaz sonucu değil, karın zarının kendi hücrelerinden meydana gelen bir kanser türü olmasıdır. Yumurtalık kanseri ile benzerlik göstermesinin nedeni ise periton ve yumurtalık yüzeyinin fetal gelişimde benzer hücrelerden kaynaklanmalarıdır.

  Periton kanseri hakkında yazımızın devamında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Periton (karın zarı) kanseri tedavisi İstanbul için ise Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Periton (Karın Zarı) Kanseri Nedir?

  Tıbbî adı periton olan karın zarı, karnın iç bögesinin tamamını, karaciğer, dalak, barsaklar ve üreme organlarını kaplayan, iki katmanlı bir zardır. İki katmanlı yapıda olduğu için organları korur ve yapışmadan, rahatça hareket etmelerini sağlar. Katmanlar arasında bulunan sıvı, bu hareket özgürlüğünü sağlar.

  Karın zarı kanseri ise karın zarındaki hücrelerde meydana gelen kanserdir. Genellikle ileri evrelerde teşhis edilir. Karın zarı kanseri, patolojik tip, tedavi ve hastalığın seyri açısından yumurtalık (over) kanserine benzer. Kanseröz hücrelerin yapısı mikroskop altında da benzer görünür ve aynı tedavilere yanıt verir. Ancak yumurtalık kanserinin görülme sıklığı, karın zarı kanserine göre daha fazladır. Aynı zamanda yumurtalık kanseri, tümör yükünü azaltan tedavilere de daha iyi yanıt verir.

  Karın zarı kanseri, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

  Periton (Karın Zarı) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kanseri ile periton kanserinin benzediği noktalardan biri de her iki hastalığın da oldukça sinsi ilerlemesidir. Bu nedenle bu kanser türlerine “sessiz hastalık” da denmektedir. Karın zarı kanseri son evrelere gelene kadar belirti vermeyebilir. İleri evrelerinde ise;

  • Karında şişlik
  • Sık sık karın ağrısı
  • Sık idrara çıkma
  • Yemek yerken dolgunluk hissi, iştahsızlık
  • Bağırsak hareketlerinin değişmesi, kabızlık
  • Anormal vajinal kanamalar
  • Karında ele gelen kitle olması
  • Kilo kaybı belirtileri ile kendini gösterebilir.

  Bununla birlikte, hastalık ilerledikçe karın bölgesinde “asit” olarak adlandırdığımız bir sıvı birikimi olabilir. Bu durum mide bulantısı ve kusma şikâyetlerinin görülmesine de neden olabilir.

  Periton (Karın Zarı) Kanseri Neden Olur?

  Karın zarı kanserinin nedenleri henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı kişiler, karın zarı kanseri için risk grubunda sayılabilir. Karın zarı kanseri;

  • Genetik faktörler
  • 60 yaşın üzerinde olmak, yaşın ilerlemesi
  • Meme kanseri öyküsü
  • Endometriozis
  • Obezite gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

  Karın Zarı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi karın zarı kanserinin hasta tarafından farkedilmesi zordur. Bu nedenle rutin jinekolojik muayene önem taşır. Muayene sonrasında doktorun şüphesi üzerine kan ve görüntüleme testleri yapılabilir. Bu noktada, doktorun hasta öyküsünü iyi değerlendirmesi ve karın zarı kanserinin işaretlerini dikkatlice tespit etmesi oldukça önemlidir. Bu da büyük oranda doktorun uzmanlığı ve deneyimi ile alakalıdır.

  Periton (Karın Zarı) Kanseri Tedavi Edilebilir Mi?

  Periton kanserinde tedavi seçenekleri ve tedavi seçimi yumurtalık kanseri ile benzerdir. Ameliyat ve kemoterapi, seçenekler arasında yer alır. Belirli hasta grubunda, sıcak kemoterapi uygulanabilir.

  İstanbul Karın Zarı Kanseri Tedavisi

  Karın zarı kanserinin teşhisi ve tedavisi oldukça özelliklidir. Bu nedenle sonuçları değerlendirecek ve hastayı uygun tedaviye yönlendirecek hekimin deneyimli olması gerekir. Hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna en uygun tedavi yaklaşımı izlenir.

  Karın zarı kanseri tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi