Sıcak Kemoterapi İstanbul – (HIPEC)

  Hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HIPEC- Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy),  ısıtılmış kemoterapi ilaçlarının belli bir süre boyunca karın boşluğu içerisine uygulandığı kanser tedavi yöntemidir. Aynı zamanda, “sıcak kemoterapi” olarak da bilinen HIPEC, karın bölgesinden tümörler veya lezyonlar çıkarıldıktan sonra gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. İlk başta mide ve barsak kanserlerinde kullanılmaya başlanan bu işlem, 2016’dan itibaren yumurtalık kanserinde de uygulanmaktadır.

  Sıcak kemoterapiden en başarılı sonuçları alabilmek için ise mutlaka uzman bir ekiple, tam donanımlı koşullarda uygulamanın yapılması gerekir. Bu nedenle sıcak kemoterapi tedavisini planlayacak doktorun deneyimi ve uzmanlığı oldukça önemlidir. İstanbul sıcak kemoterapi tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Neden Sıcak Kemoterapi?

  Hücre bazlı çalışmalara dayanarak, artmış ısıda kanser hücrelerinin belirli kemoterapi maddelerine karşı daha hassas hale geldiğini ve bu ilaçların kanser hücrelerine daha etkin ve derin bir şekilde nüfuz ederek, yok etme kabiliyetlerini (sitotoksik etki) artırdığını biliyoruz. Sıcağın tek başına antitümöral etkisi vardır. Ayrıca, kemoterapi ilaçlarının direkt olarak karın içerisine uygulanmasıyla tümörün bulunduğu her alana ulaşılabilmektedir. Kan dolaşımına verilen sistemik kemoterapiye göre, direkt karın boşluğuna uygulandığı için HIPEC’te yan etkiler daha az görülmektedir. Kemoterapi dozu damardan verilenden daha yüksek olabilir. Çünkü vücut tarafından aynı şekilde absorbe edilmez. Bu şekilde, kemoterapinin normal yan etkilerinden kaçınılabilir. HIPEC’te, yaklaşık 70-90 dakika boyunca, hızlı sirkülasyon şeklinde tüm karın içerisinde kemoterapi ilacı uygulanmaktadır.

  HIPEC, esas cerrahi işlemler bittikten sonra (yani tüm tümörlü alanlar çıkarıldıktan sonra) mikroskobik kalan tümöral hücreleri yok etmek amacıyla uygulanır. HIPEC, over kanserinde en önemli faktör olan tümörsüz ameliyatın yerini tutamaz ama mükemmel cerrahiyle birleştirildiğinde hastalığın sonucunu iyileştirebilir.

  Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır?

  Sıcak kemoterapi, hekimin uygun gördüğü over (yumurtalık) kanseri ve periton (karın zarı) kanseri hastalarına uygulanır.

  Sıcak Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

  Karın içinde görünür tüm tümörler çıkarıldıktan sonra, karın içerisine dört adet HIPEC katateri yerleştirilir ve bu kataterlerin uçları, karın içerisinde özel bölgelere yönlendirilir. Verilecek kemoterapi ilaçları, HIPEC cihazında 42 santigrat derecede ısıtılır ve karın boşluğuna pompalanır. Yaklaşık 70-90 dakika süren bir işlemdir. HIPEC prosedürü, görülemeyen kalan tüm kanser hücrelerini öldürmeye yönelik tasarlanmıştır. Daha sonra solüsyon çıkarılır ve insizyon kapanır.

  HIPEC ve over kanseri cerrahisi, özellikle bu konuda deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. HIPEC ile ilgili yayınlanmış deneyimlerimiz, literatürde yer almaktadır. Bunun yanı sıra, 2018’den itibaren HIPEC uyguladığımız hastalarda en ileri merkezlerle uyumlu morbidite oranlarını yakalamaktayız.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi