Dış Gebelik Tedavisi İstanbul

  Tıp dilinde “ektopik gebelik” olarak da bilinen dış gebelik; fetüsün rahim dışında bir bölgede büyümeye başlamasıyla oluşan gebelik türüdür. Dış gebelik, başlangıçta, sağlıklı bir gebelik ile aynı belirtileri gösterebilir. Ancak ilerledikçe vajinal kanamalara, şiddetli ağrılara neden olur.

  Dış gebelik ile bir bebek sahibi olmak mümkün değildir. Hatta dış gebelik ilerledikçe, fetüs büyür ve anne için ciddi hayati risklere yol açabilir. Bu nedenle gebelik öğrenildiği ilk andan itibaren jinekolojik muayenelerin başlaması ve dış gebeliğin sonlandırılması oldukça önemlidir.

  Dış gebelik belirtileri  ve dış gebelik nedenleri hakkında yazımızın devamında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul’da dış gebelik tedavisi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir?

  Sağlıklı bir gebelik sürecinde; embriyo, rahme tutunur ve fetüs rahmin içinde büyür. Embriyonun rahim dışına yerleşmesi ise “ektopik gebelik” olarak adlandırılır. Halk arasında “dış gebelik” olarak bilinen bu durum, anne için hayati risk anlamına gelmektedir.

  Dış gebelikte, embriyo döl yatağına, yumurtalıklara, rahim boynuna ya da karın bölgesine yerleşmiş olabilir. Ancak nereye yerleşmiş olursa olsun, fetüsün anneyi zehirleme riski vardır. Dış gebelik ilerledikçe bu risk artar. Hatta bazı kadınlarımızda zehirlenmenin ilerleyişini durdurmak mümkün olmaz. Bu nedenle dış gebelik şüphesi oluştuğu anda, uzman bir jinekologa başvurulması gerekir. Peki dış gebelik nasıl anlaşılır?

  Dış Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

  Dış gebelik, tıpkı normal bir gebelik gibi belirti verir.

  • Adetin gecikmesi
  • Sersemlik
  • Sabah bulantıları gibi klasik gebelik belirtileri de dış gebelik belirtisi olabilir.

  Ancak dış gebelik ilerledikçe vajinal kanama, karın ve kasık ağrısı şikâyetleri de görülmeye başlanır.

  Dış gebelikte HCG değeri de yükselir. Dolayısıyla gebelik, dış gebelik bile olsa idrarda gebelik testlerinden pozitif sonuç alınacaktır. Bu nedenle gebe olduğunu öğrenen kadınların, en kısa zamanda jinekologdan randevu alarak, rutin kontrol sürecine başlaması oldukça önemlidir.

  Dış Gebelik Neden Olur?

  Dış gebelik, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenlerinden biri; tüplerde hasar olmasıdır. Geçirilmiş enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da ameliyatlar; tüplere zarar vermiş olabilir. Geçmişinde dış gebelik öyküsü olan kişilerde de dış gebelik daha sık görülür.

  Dış gebelik, kadının üreme sistemindeki sıkıntılardan olduğu kadar yaşam alışkanlıklarından da kaynaklanabilir. Özellikle sigara kullanımı, dış gebelik riskini ciddi oranda artırmaktadır.

  • Geçirilmiş dış gebelik öyküsü
  • Annenin yaşı
  • Rahim için yapışıklıklar
  • Enfeksiyonlar
  • Endometriozis rahatsızlığı
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Tüplerle ilgili hastalıklar ya da geçirilmiş ameliyatlar
  • Sigara ve aşırı alkol tüketimi dış gebeliğin yaygın nedenleridir.

  Dış Gebelik Tehlikeli Mi?

  Dış gebelik; tehlikeli bir gebeliktir. Dış gebelik sürecinde embriyo, normal bir gelişim süreci gösteremez. Dolayısıyla dış gebelikten çocuk sahibi olmak mümkün değildir. Üstelik, rahim dışına yerleşen fetüs, bekledikçe anneyi zehirlemeye başlar. Eğer geç müdahale edilirse, annenin yaşamı ciddi riske girebilir. Kanama ve uzun süren ölü embriyo nedeniyle zehirlenme sonucu ölümler bile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle dış gebelik tanısı konan hastanın, zaman kaybetmeden tedavi sürecine başlaması gerekir.

  Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

  Dış gebeliğin tedavisi ilaçla veya cerrahi ile olur. En erken safhalarda saptanırsa ameliyata gerek kalmadan ilaç ile tedavi edilebilir. Birçok durumda ise ameliyat gerekebilir. Cerrahi müdahale ile embriyo bulunduğu bölgeden çıkarılır ve rahim içinde farklı kalıntıların olup olmadığı kontrol edilir. Ameliyat, hemen her zaman laparoskopik cerrahi ile yapılır. Laparoskopi; karın bölgesinden yapılan küçük kesilerden yapılan bir cerrahi işlemdir. “Kapalı ameliyat yöntemi” olarak da bilinmektedir. Bu nedenle operasyondan sonra hastalarımız kısa sürede iyileşerek, günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Dış Gebelikten Sonra Yeniden Hamile Kalınabilir Mi?

  Dış gebelikten sonra yeniden hamile kalmak mümkündür. Ancak bu süreçte, cerrahi yapılan bölgede hiçbir kalıntı olmaması ve tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması önemlidir. Dış gebelik tedavi edildikten sonra, sağlıklı bir şekilde, yeniden gebe kalınabilir.

  İstanbul Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları

  Dış gebelik tedavisi İstanbul, kadın için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle hamile kadınların da bu dönemde karşılaştıkları vajinal kanamalara karşı dikkatli olması gerekmektedir. İstanbul’da dış gebelik tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi