Ataşehir Kadın Doğum Uzmanı

  Kadın doğum uzmanı Ataşehir, kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlaşarak, kadın üreme sistemindeki birçok rahatsızlığın tedavi sürecinde yer alırlar. Öncelikle 6 yıllık tıp eğitimini tamamlayan kadın doğumcular; uzmanlık eğitimini de tamamladıktan sonra hastanelerde, özel sağlık kuruluşlarında çalışmaya başlarlar. Aldıkları eğitim sonucunda; adet düzensizliği, miyomlar, kistler, jinekolojik kanserler, üreme sistemi sorunları, cinsel fonksiyon bozuklukları, gebelik ve doğum gibi birçok konuda yetkin hâle gelirler. Böylece kadın üreme sistemindeki sorunların hem tanısını koyabilecek hem de tedavi edebilecek donanıma sahip olurlar.

  Yazımızın devamında, kadın hastalıkları ve doğum alanına giren hastalıklar ve kadın doğum uzmanının görevleri hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ataşehir’de kadın hastalıkları ve doğum uzmanı arıyorsanız, Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Ataşehir Kadın Doğum Uzmanının Görevleri Nelerdir?

  Kadın doğum uzmanları, üreme sistemi ile ilgili sorunların hem tanı hem de tedavi sürecinde yer alırlar. Bu süreçte, hasta öyküsünü dikkatli bir şekilde dinlemek, hastayı uygun tahliller için yönlendirmek, rutin jinekolojik muayeneleri yapmak ve ameliyatlara katılmak gibi görevler üstlenirler. Aynı zamanda sürekli kendilerini geliştirerek, kadın doğum alanındaki yeni teknolojiler ve bunların kullanımı konusunda da bilgi sahibi olurlar.

  Kadın Doğum Alanına Giren Hastalıklar Hangileridir?

  “Jinekolog Ataşehir” ya da “jinekoloji uzmanı” olarak da bilinen kadın doğumcular, kadın hastalıkları ve doğum alanına giren tüm hastalıklar konusunda derin bilgiye sahiptirler. Aynı zamanda bu hastalıklara karşı doğru yaklaşımı geliştirmek ve hasta öyküsündeki şikâyetlerin doğru yorumlanmasını sağlamak da doktorun deneyimi ile ilgilidir. Kadın doğum uzmanlarının baktıkları başlıca konular:

  • Gebelik danışmanlığı
  • Gebelik takibi
  • Tekrar eden düşüklerin değerlendirilmesi
  • Kısırlık (infertilite) değerlendirilmesi
  • Tüp bebek tedavisi
  • Aşılama tedavisi
  • Hastaya uygun doğum kontrol yönteminin belirlenmesi ve doğum kontrol aparatlarının (spiral vb.) rahim içerisine yerleştirilmesi
  • Jinekolojik muayene
  • İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması (kürtaj, vakumlu kürtaj)
  • Rahim, yumurtalık ve serviks bölgesindeki lezyonların çıkarılması
  • Histeroskopik cerrahi
  • Laparoskopik cerrahi
  • Adet düzensizliği
  • Rahim ve vajinal bölgedeki sarkmaların tedavisi
  • Vajinal estetik işlemler
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Rahim kanseri
  • Rahim ağzı kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Jinekolojik kanser tedavi

  Ne Zaman Kadın Doğum Uzmanına Gitmek Gerekir?

  Özellikle rahim ağzı kanserinin ve diğer üreme sistemi kanserlerinin erken teşhis edilmesi için rutin jinekolojik muayenelerin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Bu nedenle düzenli cinsel yaşamı olan kadınların her yıl en az 1 kere kadın doğum uzmanına gitmesi tavsiye edilir.

  Adet düzensizliği: Adet düzensizliği, özellikle adet görmeye yeni başlayan kadınlarda en sık görülen durumlardan biridir. Ancak yaş ilerledikten sonra ortaya çıkan adet düzensizlikleri, üreme sistemindeki bazı sorunlara işaret edebilir. Bu nedenle kadın doğum uzmanının rahim içi (endometrium), tüpler ve rahim duvarını incelemesi gerekebilir.

  Menopoz öncesi ve menopoz dönemi: Menopoz dönemi, kadında doğurganlığın sona erdiği ve hormonal değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu da kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları riskini artırmaktadır. Ayrıca menopoz sürecinde üreme sisteminin sağlık durumu da takip edilmelidir. Gerekli durumlarda, hastaya verilen ilaçlar sayesinde menopoz şikâyetlerinin kontrol altına alınması gerekir. Jinekologlar, bu konuda en doğru yönlendirmeleri yaparak, hastayı bilgilendiriler.

  Doğum kontrolü: Birçok kişi, cinsel yaşam başladığında doğum kontrolüne dikkat etmez. Ya da bunun için ayrı bir muayeneye ihtiyacı olduğunu düşünmez. Ancak kadın doğum uzmanları, kişinin genel sağlık durumunu ve üreme sisteminin durumunu analiz ederek, en güvenli doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verirler. Eğer hasta, spiral ile korunmayı planlıyorsa, mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır. Kadın doğum uzmanları, doğum kontrol haplarının kullanımı ve güvenilirliği konusunda da hastaya bilgi vererek, bu sürecin en sağlıklı şekilde ilerlemesine yardımcı olurlar.

  Gebelik: Gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için öncelikle gebeliğin değerlendirilmesi gerekir. Gebeliğin ilk dönemlerinde yapılan ultrason görüntülemeleri ile dış gebelik ihtimali değerlendirilir. Aynı zamanda gebelik takibi sayesinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı sürekli takip edilir. Bu kontroller; gebelik şekeri, down sendromu, yarık dudak vb. birçok sorunun erken dönemde anlaşılması için oldukça önemlidir.

  PAP Smear testi, HPV testi, rutin kontroller, vajinal akıntı ve diğer şikâyetler: Yukarıda sıraladığımız durumlar dışında, kadının genel sağlık durumunu takip etmek ve üreme sistemi ile ilgili sorunları tedavi etmek için de kadın doğum uzmanına gidilir. Kadın doğum uzmanı, hastanın şikâyetleri doğrultusunda, gerekli değerlendirmeleri yaparak, cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi uygulayabilir. Bunun yanında kadınların rahim ağzı kanserine karşı temkinli olması için de yılda en az 1 kez PAP smear testi yaptırması gerekir. Bu test, kadın doğum uzmanları tarafından, rutin jinekolojik muayeneler sırasında yapılan bir testtir.

  Kadın Doğum Uzmanı Ataşehir Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Tıp alanındaki yeni gelişmeler, birçok konuda yeni yaklaşımların benimsenmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda doktorun hastanın şikâyetlerini doğru yorumlaması da önemlidir. Doktor ne kadar deneyimliyse, olası hastalık şüphelerini saptaması da o kadar kolay olur. Bu nedenle kadın doğum uzmanının deneyimli, kendini geliştirmeye açık ve anlayışlı olması oldukça önemlidir.

  Ataşehir Kadın Doğum Uzmanı Fiyatları 2024

  Kadın doğum Ataşehir uzmanları, tıp eğitimini bitirdikten sonra, kendi özel muayenelerini açabilirler ya da sağlık kurumlarında çalışmaya başlayabilirler. Özellikle Ataşehir gibi büyük illerde, danışabileceğiniz birçok kadın doğum uzmanı bulunmaktadır. Ancak kadın doğum uzmanı tavsiyelerini incelerken, doktorun deneyimini ve uzmanlık alanını dikkatli değerlendirmek gerekir.

  Ataşehir’de jinekolojik onkoloji, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Bağlanın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi